Audi S3 Quattro

Audi S3 Quattro drugiej generacji (8P1) wyposażone w 2 litrowy turbo doładowany silnik benzynowy to doskonały samochód zarówno na co dzień jak również na coraz to bardziej popularne w naszym kraju imprezy typu Track Day na torach wyścigowych. Auto z mocnym silnikiem, bardzo dobrze działającą skrzynią biegów oraz napędem na obie osie doskonale dozuje adrenalinę we krwi, dając przy tym wielką przyjemność z jazdy, a co najważniejsze to wciąż normalny cywilny samochód wyposażony we wszelakie dobrodziejstwa współczesnej technologii. Wszystkie te cechy zostały ubrane w gustowne nadwozie z drapieżnymi akcentami.

Audi S3 Quattro – benzynowy drapieżnik o którego należy dbać

Dbać oczywiście należy o każdy samochód, jednakże w przypadku pojazdów wyposażonych w silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa dodatkowo należy pamiętać o kilku kwestiach. Każdy kto choć trochę czasu poświęcił tematyce silników FSI, TSI, TFSI na pewno napotkał informacje jak ważne jest aby regularnie czyścić układ dolotowy i zawory, jak ważne jest utrzymywanie odpowietrzenia skrzyni korbowej w należytej kondycji, oraz jak ważne jest stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego. To jednak nie wszystkie czynności należące do grona tych które należy wykonywać regularnie. Znacznie mniej pisze się o problemie napędu pompy paliwa – pompy wysokiego ciśnienia.

Zacierający się popychacz pompy paliwa w silnikach grupy VAG

Problem potrafi pojawić się już nawet po 30 tysiącach kilometrów. Pompa paliwa napędzana jest krzywką wałka rozrządu, pomiędzy trzpieniem pompy paliwa a wałkiem jest popychacz nazywany potocznie “szklanką”. Ponieważ układ smarowania owego popychacza nie jest dość dobry, to już przy niedużych przebiegach dochodzi do przycierania się popychacza, a w skrajnych przypadkach do jego przetarcia na wylot, co skutkuje uszkodzeniem nie tylko pompy paliwa ale również wałka rozrządu – wtedy koszta szybują w górę, a można ich uniknąć stosując profilaktykę!

 

Czy wiesz że:

  • Firma Quattro GmbH to osobna spółka – tzw. spółka córka firmy Audi. Została założona w 1983 roku jako dostawca wyposażenia dodatkowego do samochodów marki Audi. Od 1986 roku profil firmy Quattro został zmieniony – od tej pory jest to firma produkująca sportowe modele Audi RS – jako pierwszy powstał Audi S6. Quattro produkuje wszystkie sportowe wersje samochodów Audi – z modelem R8 włącznie.
  • 2.0 TFSI – najmocniejsza wersja silnikowa Audi S3 2 generacji – dysponuje mocą 265KM i momentem obrotowym 350NM – co pozwala rozpędzić Audi S3 od 0 do 100 km/h w 5,7s oraz uzyskać prędkość maksymalną 250KM/h (ograniczona elektroniczną blokadą)
  • Marka Audi była pionierem w rajdach samochodowych. Wprowadzając napęd na 4 koła w 1981 roku na zawsze zmieniła oblicze tego sportu. Fakt ten na początku nie został pozytywnie przyjęty przez fanów, którzy uważali że jedyny słuszny napęd to napęd na tylne koła.

 

 

 

 

Tagged with →