Prawidłowa diagnoza problemu czy usterki to podstawa w skutecznej naprawie samochodu. Doświadczenie w tej kwestii jest niezastąpione, jednakże bez odpowiednich narzędzi, nawet najbardziej doświadczony diagnosta może mieć spory problem aby trafnie namierzyć czy wskazać uszkodzony komponent. W naszym serwisie staramy się precyzyjnie wskazywać usterki układów samochodów ponieważ takie działanie pozwala zastosować najskuteczniejsze sposoby naprawy.

Obecne samochody to bardzo skomplikowane maszyny, naszpikowane zarówno elektroniką jak również bardzo zaawansowaną mechaniką. Ciągła walka o obniżenie kosztów produkcji oraz zaspokojenie potrzeb nie tylko klienta ale również ekologii wymusza na konstruktorach samochodów stosowania najnowszych technologii. Tutaj należy zaznaczyć że wspominamy jedynie kilka aspektów, i nie zamierzamy wdawać się w obszerną rozprawę nad tematem technologii stosowanej w motoryzacji. Naszym celem było jedynie rzucenie światła na zagadnienie i wskazanie obrazu szerokości słowa “diagnoza w motoryzacji”.

Bez względu na stopień zaawansowania technicznego samochodu, trafna diagnoza usterki zdecydowanie ułatwia proces skutecznej i precyzyjnie nakierowanej naprawy. Zatem co możemy Państwu zaoferować w tej dziedzinie?

 

Diagnostyka komputerowa:

Odczyt błędów – jeżeli usterka jest rozpoznawalna przez sterownik układu, wskazanie błędów nakierowuje w kierunku naprawy, niejednokrotnie jednak sam błąd nic szczególnego nam nie wskaże, jedynie będzie drogowskazem i pozwoli uszeregować działania naprawcze.

Testy adaptacyjne / nastawcze – w ten sposób możemy sprawdzić wiele podzespołów elektronicznych oraz elektrycznych bez ich demontażu, oraz bez czasochłonnego sprawdzania każdego z podzespołów. Nawet gdy nie występuje żaden błąd w sterowniku, może okazać się że element nie działa poprawnie – najczęściej dotyczy to np. czujników ciśnienia, temperatury, przepływów powietrza, zaworów bez kontroli położenia itp. Tutaj ważne jest doświadczenie diagnosty i znajomość działania komponentów

Pomiar parametrów live data – dzięki takim pomiarom możemy na “żywo” podglądnąć działanie podzespołów oraz określić ich stan. Takie działanie nakieruje nas na problem, ale jego diagnoza może okazać się bardziej skomplikowana, ponieważ anomalia w działaniu podzespołu mogą być spowodowane nie koniecznie jego awarią, lecz awarią innego zależnego układu. Tutaj również wskazane jest duże doświadczenie. Najczęściej sprawdza się ta zasada w przypadku np. filtrów cząstek stałych. W 5 na 10 przypadkach właściciel samochodu trafia do naszego serwisu z już postawioną diagnozą “filtr cząstek stałych do wymiany” lub “filtr cząstek stałych do wypalenia lub czyszczenia” Natomiast dopiero przeprowadzenie rzetelnej diagnostyki pozwala wskazać problem i usunąć usterkę – bardzo często nie dotykając nawet samego filtra – tutaj najczęściej jest winny termostat, czujniki temperatury, nieszczelne lub nie drożne rurki czujników różnicowych, awarie układów elektrycznych – czyli jak widać – problem również może być bardziej zawiły, a zwykłe “czyszczenie filtra dpf” czy o zgrozo wymian na nowy oryginalny, może nie przynieść efektu, narażając właściciela na niepotrzebne koszta.

Diagnostyka na hamowni podwoziowej:

Pomiar mocy i momentu obrotowego –  Bardzo szybkie i skuteczne badanie ogólnej sprawności silnika. Zasada jest prosta – jeżeli dany silnik jest w stanie wygenerować pełną moc oraz pełny moment obrotowy, jak również przebieg krzywej momentu obrotowego i mocy jest zgodny z przebiegami nowego silnika, to teoretycznie można postawić diagnozę – silnik jest sprawny. Taka diagnoza jest słuszna ale tylko jako ogólnik. Postaram się to wyjaśnić w taki sposób – jeżeli silnik nie trzyma parametrów to wiadomo w 100% że istnieje problem z którymś podzespołem. Tutaj mając doświadczenie w czytaniu wykresów oraz w działaniu silników, można wskazać obszar w którym występuje problem – np. problem z doładowaniem, problem z układem zapłonowym, problem z zaworem EGR, problem z ciśnieniem paliwa, problem z katalizatorem itp. itd. – tak to wygląda gdy silnik nie generuje poprawnych parametrów – czyli w mniej niż godzinę możemy potwierdzić że samochód wymaga większej uwagi i należy poszukać usterki. Jeżeli jednak silnik generuje poprawne parametry to możemy jedynie zakładać że wszystko jest w porządku, ale w rzeczywistości może być mniej różowo – dlatego aby mieć całkowitą pewność należy wykonać diagnostykę obciążeniową na hamowni podwoziowej.

Diagnostyka na hamowni podwoziowej – jest to swoistego rodzaju połączenie dwóch usług – diagnostyki komputerowej z odczytem parametrów live data oraz pomiaru mocy i momentu obrotowego silnika na hamowni podwoziowej. Dodatkowo taka diagnostyka może wiązać się z łączeniem kolejnych usług takich jak test szczelności układu doładowania, test wydajności układu chłodzenia, test funkcjonowania sprzęgła itp. Możliwości jest bardzo dużo, a wszystko to w bezpiecznych warunkach, bez konieczności poruszania się samochodem po drogach publicznych. Wróćmy jednak do tematu. Podczas diagnostyki na hamowni podwoziowej możemy wskazać nieprawidłową pracę wielu podzespołów – jak np. nieprawidłowo działająca turbo-sprężarka, niesprawny zawór EGR, niesprawne sondy lambda, niesprawny układ paliwowy diesla oraz wiele wiele innych podzespołów. Dobrze, zapytacie zapewne, jak to możliwe że samochód działa poprawnie, ma moc i moment, nic nie wskazuje na usterkę a jednak ona występuje?! To bardzo proste – np. mała nieszczelność między stopniowej chłodnicy powietrza (intercooler) może powodować że turbo-sprężarka będzie musiała pracować z większą prędkością aby uzyskać wymaganie ciśnienie doładowania. Jeżeli nieszczelność jest nie duża, to wysterowanie turbo-sprężarki zmieści się w “widełkach” przewidzianych przez producenta i sterownik silnika nie zgłosi problemu, a ponieważ ciśnienie zostanie uzyskane za sprawą większej prędkości turbiny – to silnik uzyska moc i moment, jednakże dalsze użytkowanie auta z taką usterką będzie prowadziło do wcześniejszego zużycia i awarii turbo sprężarki. Tak samo będzie wyglądała sytuacja w przypadku awarii np. zaworów EGR który może się zamykać całkowicie co umożliwi uzyskanie maksymalnej mocy i momentu obrotowego, ale może się zawór przycinać w położeniach pośrednich a to już będzie powodowało problemy podczas np. jazdy ze stałą prędkością. Podobnie będzie wyglądał problem z układem paliwowym diesla – maksyma mogą być uzyskiwane, ale miejsce może mieć spora pulsacja układu przy położeniach pośrednich. Jednym słowem – diagnostyka na hamowni podwoziowej umożliwia przeprowadzenie nam wielu bardzo ważnych i skutecznych badań, dających jasny i przejrzysty obraz faktycznego stanu.

 

Diagnostyka mechaniczna:

To zakres badań przy użyciu specjalistycznego sprzętu, mających na celu wskazanie poprawności działania poszczególnych podzespołów.

Test ciśnienia sprężania – To bardzo powszechne badanie, jednakże uważamy je jedynie za badanie wstępne, ponieważ coraz rzadziej producent silnika podaje wartości ciśnienia sprężania jakie powinien silnik generować. Dla przykładu test przeprowadzony na jednym silniku z różnymi akumulatorami, lub różnymi rozrusznikami (zamiennik, zużyty itp) może dać zupełnie różne odczyty, dlatego też trudno tutaj o postawienie jasnej diagnozy, jednakże test ten ma swoje uzasadnienie. W przypadku nierównej pracy silnika można wykonać test ciśnienia sprężania i porównać wyniki ciśnienia na poszczególnych cylindrach. Zasada jest prosta – odchyłka ciśnienia nie powinna wynosić więcej niż 10% pomiędzy poszczególnymi cylindrami. Taki test pokaże nam wartość ciśnienia (która jak już wspomnieliśmy nie jest wyznacznikiem) oraz pokaże kondycje poszczególnych cylindrów – jednakże jeżeli któryś z cylindrów będzie generował mniejsze odczyty, to ten test nie wskaże nam istoty problemu. Tutaj należy wykonać test szczelności silnika.

Test szczelności silnika – to zupełnie inny test niż test ciśnienia sprężania.  W tym teście do silnika podłączane jest specjalne urządzenie które pozwala nam napełnić cylinder powietrzem, oraz odczytać procentową wartość szczelności silnika. Tutaj również możemy określić równomierność szczelności na poszczególnych cylindrach, ale dodatkowo możemy precyzyjnie wskazać ubytek szczelności. Ten test pozwala wykryć nieszczelne zawory ssące lub wydechowe, nieszczelnie pierścienie tłokowe, pęknięcie głowicy lub uszkodzenie uszczelki pod głowicą.

Test szczelności układu chłodzenia – bardzo podobny test do testu szczelności silnika, z tą różnicą że w tym teście jesteśmy w stanie sprawdzić dokładnie szczelność całego układu chłodzenia bez konieczności grzania silnika i sztucznego wymuszania wycieków. W tym teście na niepracującym silniku możemy zwiększyć ciśnienie w układzie chłodzenia i obserwować jego spadki, jak również możemy szukać wycieków – test możemy przeprowadzić na zimnym jak i na ciepłym silniku, zarówno na niepracującym jak i pracującym silniku, jak również na układzie chłodzącym pozbawionym cieczy – pozwala to wykryć najmniejsze nieszczelności.

Test szczelności układu doładowania / dolotowego – to kolejny z testów szczelności, dzięki narzędziom do tego typu testu, możemy dokładnie sprawdzić szczelność całego układu doładowania, wraz ze szczelnością między stopniowych chłodnic powietrza, szczelność połączeń przewodów układu doładowania, szczelność turbo – sprężarki. Jest to bardzo skuteczny test, pozwalający wykryć nawet najmniejsze nieszczelności bez konieczności odpalania silnika, oraz wymuszania uzyskania doładowania.

Test ciśnienia oleju – pozwala nam na zweryfikowanie sprawności silnika jak również sprawności pompy oleju. Taki test nie wskaże precyzyjnie powodu usterki, ale wskaże czy parametry układu smarowania są poprawne.

Test na obecność spalin w układzie chłodzenia – bardzo prosty test wskazujący spaliny w układzie chłodzenia. Tym testem można wskazać usterkę uszczelki pod głowicą, jak również usterkę chłodnicy zaworu EGR. Test jednak nie jest do końca wiarygodny, ponieważ stosowanie wszelkiego rodzaju dodatków do układu chłodzenia może skutecznie fałszować wyniki. W takim wypadku można spróbować wymienić ciecz chłodzącą na wodę demineralizowaną i przeprowadzić test ponownie.

Test ciśnienia paliwa – bardzo skuteczny test pozwalający wykryć niedomagania w pracy pompy paliwa, jak również może wskazać awarię regulatora ciśnienia paliwa

Test sprawności działania pompy próżniowej, pompy vacum – test umożliwiający odczyt maksymalnego podciśnienia jakie może wytworzyć pompa vacum jak również test wydajności pompy vacum. Test bardzo ważny szczególnie w samochodach z silnikami diesla w których to podciśnienie steruje wieloma podzespołami

Test przelewu wtryskiwaczy diesla – Test mający na celu określenie ilości paliwa wracającego na powrót wtryskiwaczy. Test może wskazać niesprawność wtryskiwacza jak również niesprawność pracy cylindra.

Nasłuch stetoskopem – użycie warsztatowego stetoskopu umożliwia wskazanie źródła hałasu – w ten sposób można próbować wskazać źródło stuków w silniku, jak również wszelkich innych dźwięków – np. łożyska alternatora, uszkodzona rolka paska micro, szumy z silnika.

Badanie endoskopem – badanie umożliwiające wzrokową kontrolę trudno dostępnych podzespołów – wirniki turbo sprężarek, nagary na zaworach dolotowych silników z wtryskiem bezpośrednim, zatory w kolektorach dolotowych samochodów z zaworami EGR.

Diagnostyka elektryczna / diagnostyka układów elektrycznych

Wykorzystując do badań układów elektrycznych mierniki, mierniki cęgowe, oraz oscyloskop jesteśmy w stanie sprawdzić poprawność wysterowania podzespołów, działanie czujników, sterowników, alternatora, rozrusznika i wielu wielu innych elementów elektrycznych. Oscyloskop pozwala badać nam przebiegi sygnałów które możemy porównać z wartościami wzorcowymi. Ponadto zastosowanie generatora impulsów i sygnałów możemy sprawdzić działanie silników krokowych, elementów sterowanych PWM, przepustnic elektrycznych i tym podobnych podzespołów.

 

Mamy nadzieję że przynajmniej w pewnym stopniu przybliżyliśmy Państwu naszą ofertę diagnostyki samochodów i podzespołów. Działając w ten sposób jesteśmy w stanie skrócić czas naprawy samochodu, oraz uniknąć niepotrzebnych kosztów związanych z wymianą nie zdiagnozowanych podzespołów.

Jeżeli Twój samochód nie pracuje poprawnie, świeci się kontrolka silnika, lub po prostu chciałbyś poznać jego stan techniczny – już dziś umów się z nami – możesz to zrobić telefonicznie – 77 4127111 lub za pośrednictwem skrzynki e-mail: biuro@k-sport.eu