Problem wycierającego się napędu pompy oleju w silnikach 2.0 TDI grupy VAG jest nam powszechnie znany. Jest to bardzo poważna wada fabryczna, która prowadzi do utraty smarowania, w konsekwencji czego najczęściej prowadzi ona do zatarcia silnika. Po tak poważnej awarii, w większości wypadków silnik wymaga całkowitego remontu. Czy problem dotyczy tylko samochodów grupy VAG ? Niestety nie! Na początku produkcji, czyli po debiucie w 2003 roku silniki z wadliwym napędem pompy oleju trafiły w pierwszej kolejności do VW Touran, następnie zaczęły być stosowane również w niektórych modelach Mitsubishi, Jeep, oraz Dodge.

Awaria napędu pompy oleju w silnikach 2.0 TDI

Awaria spowodowana jest wycieraniem się sześciokątnego elementu nazywanego potocznie “imbusem” – za pośrednictwem którego napęd przekazywany jest z układu rozrządu na wirniki pompy oleju. W początkowych modelach zastosowano element o długości 77mm który następne został zamieniony na poprawioną wersję 100mm. W pierwszym przypadku napęd był przenoszony przez zaledwie 35mm “imbusa”. W wyniku awarii pompa oleju traci napęd, co skutkuje utratą smarowania silnika. Jeżeli do awarii dojdzie przy niskich prędkościach obrotowych silnika, to zaświecenie się kontrolki ciśnienia oleju i natychmiastowe unieruchomienie silnika może ustrzec przed poważną awarią. Gdy wywołana awarią smarowania kontrolka ciśnienia oleju zaświeci się przy dużych prędkościach obrotowych silnika, to może dojść do całkowitego zniszczenia silnika jak również może prowadzić np. do usterki turbosprężąrki.

 

Problem z ciśnieniem oleju w silniku 2.0 TDI

Niestety nie ma pewnego sposobu na określenie stopnia zużycia napędu pompy oleju, tak samo jak nie ma pewnego sposobu na identyfikacje silnika i zastosowanego “napędu pompy”. Rozsławiony “imbus” napędzający pompę oleju występuje w silnikach 2.0 TDI wyposażonych w pompo wtryskiwacze PD – w wersji z wałkami wyrównoważającymi. W przypadku silników bez wałków wyrównoważających, pompa oleju napędzana jest łańcuchem. Niestety również w tych silnikach znany jest problem z napędem pompy oleju – w tym przypadku dochodzi do nadmiernego wyciągnięcia się łańcucha napędowego pompy oleju, co skutkuje nadmiernym hałasem z okolic misy oleju – taki stan może prowadzić do poważnej awarii spowodowanej zerwaniem się łańcucha.

 

Wymiana napędu pompy oleju 2.0 TDI – Dodge Journey 2.0 CRD

K-sport.eu – serwis samochodowy w Opolu – naprawa i serwis Dodge

Jeżeli szukasz niezależnego serwisu samochodowego w Opolu, to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty serwisowej. Zapraszamy również do kontaktu z nami, podczas którego omówimy zakres czynności serwisowych jakie możemy zaproponować, oraz ustalimy plan serwisowo – obsługowy samochodu, dopasowany do stylu użytkowania oraz typu samochodu.

Nie czekaj i już dziś umów się z nami na spotkanie – możesz to zrobić telefonicznie: 77 4127111 lub poprzez pocztę e-mail: biuro@k-sport.eu

Zachęcamy również do skorzystania z innych naszych usług: