Audi Q7 to największy SUV z emblematem Audi. Auto duże, bezpieczne, a zarazem z całkiem sprytnie ukrytym w tle kawałkiem historii motorsportowej, historii którą to najwyraźniej producenci samochodu chcieli wszczepić do tego biznesowo / rodzinnego dużego samochodu. Model który trafił do K-Sport Auto Serwis to wersja z 3 litrowym silnikiem diesla o oznaczeniu BUG . Przyczyną wizyty w naszym serwisie były problemy z pracą silnika sygnalizowane pojawianiem się na desce rozdzielczej kontrolki check engine. Przeprowadzona diagnostyka wskazała jednoznacznie elementy odpowiedzialne za błędną pracę jednostki napędowej, a mianowicie błędne odchyłki sterowania klapami wirowymi w obu kolektorach dolotowych.

Audi Q7 problem z klapami wirowymi

Klapy wirowe w silnikach diesla montowane są w kolektorze dolotowym,  a ich zadaniem jest nadanie wirowego przepływu strumienia powietrza zmierzającego do cylindrów. W stanach w których w silniku jest niskie zapotrzebowanie na tlen, takie zawirowanie pomaga skuteczniej wymieszać mieszankę palną oraz lepiej wykorzystać energię z jej spalania. Ponadto klapy wirowe korzystnie wpływają na ekologie jak również na obniżenie spalania w niskich stanach obciążenia silnika. Klapy wirowe również potrafią być przyczyną bardzo drogich i kosztownych napraw, zwłaszcza gdy samochód nie jest prawidłowo serwisowany, a klapy nie są poddawane rutynowej kontroli technicznej – w skrajnych wypadkach potrafią się urwać i przedostać do cylindrów oraz turbosprężarki niszcząc doszczętnie te elementy.

Audi Q7 – klapy wirowe, rozwiązań kilka

Bardzo popularnym wśród posiadaczy pojazdów sposobem na radzenie sobie z uszkodzonymi klapami wirowymi jest ich usunięcie mechaniczne i programowe, niemniej jednak uważamy że znacznie korzystniejszym rozwiązaniem i zgodnym z etyką zawodową jest doprowadzenie silnika i jego osprzętu do stanu używalności poprzez stosowną naprawę. W przypadku Audi Q7 3.0 TDI “BUG” wymianie podlegają kolektory dolotowe na wersję poprawioną, posiadające lepsze łożyskowanie osi klap wirowych, mocniejsze cięgna łączące oś klap z silnikami elektrycznymi, oraz same klapy wirowe wykonane są z lepszych materiałów. Każda naprawa w K-Sport Auto Serwis jest potwierdzana przeprowadzoną diagnostyką oraz programowaniem adaptacyjnym klap wirowych.

Audi Q7 – po naprawie klap wirowych czas na więcej mocy!

Po skutecznej naprawie usterki, oraz stosownej diagnostyce przeprowadzonej w warunkach naturalnych, uzyskaliśmy potwierdzenie doskonałego stanu technicznego silnika, co pozwoliło zakwalifikować Audi Q7 do wykonania optymalizacji programu w sterowniku silnika – zabiegu znanego powszechne jako Chip Tuning. Nasz dział modyfikacji elektronicznych przejął samochód, a efektem prac jest przyrost 54 KM oraz 100 NM. Samochód po modyfikacji zyskał nowe oblicze, znacząco poprawiła się dynamika i elastyczność silnika. Przyspieszenie od 80 do 120 km/h zajmuje teraz o 1,3 sekundy mniej a sprint od 0 do 100 km/h trwa aż 2 sekundy mniej niż na fabrycznych ustawieniach i zajmuje jedynie 7 sekund. Więcej informacji w osobnym artykuje Chip tuning Audi Q7 3.0 TDI

Audi Q7 – ciekawostek kilka
  • Model Q7 opuścił fabrykę Audi dwa lata po oficjalnej premierze modelu Audi Pikes Peak Quattro – koncepcyjnego modelu Audi, który został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Detroit w styczniu 2003 roku.
  • Protoplasta Audi Q7, czyli model koncepcyjny Audi Pikes Peak Quattro posiadał nazwę nawiązującą do lat 80 w których to Audi odnosiło sukcesy podczas szutrowego wyścigu górskiego rozgrywanego w USA w stanie Colorado w Górach Skalistych. Audi Quattro wspinało się na szczyt Pikes Peak zdobywając zwycięstwo pięciokrotnie w 1982, 1983 , 1985, 1986 , 1987r.
  • Najmocniejsza wersja Audi Q7 posiada silnik 6.0 V12 TDI o mocy 500KM i 1000NM
  • Ważące 2705kg Audi Q7 6.0 V12 TDI rozpędza się od 0 do 100 km/h w 5.5 sekundy, a ograniczona elektronicznie prędkość maksymalna wynosi 250km/h
Audi Q7 3.0 TDI Quattro – galeria zdjęć
Audi Q7 3.0 TDI – film z naprawy klap wirowych