Audi S3 Quattro drugiej generacji (8P1) wyposażone w 2 litrowy turbo doładowany silnik benzynowy to doskonały samochód zarówno na co dzień jak również na coraz to bardziej popularne w naszym kraju imprezy typu Track Day na torach wyścigowych. Auto z mocnym silnikiem, bardzo dobrze działającą skrzynią biegów oraz napędem na obie osie doskonale dozuje adrenalinę we krwi, dając przy tym wielką przyjemność z jazdy, a co najważniejsze to wciąż normalny cywilny samochód wyposażony we wszelakie dobrodziejstwa współczesnej technologii. Wszystkie te cechy zostały ubrane w gustowne nadwozie z drapieżnymi akcentami.

Audi S3 Quattro – benzynowy drapieżnik o którego należy dbać

Dbać oczywiście należy o każdy samochód, jednakże w przypadku pojazdów wyposażonych w silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa dodatkowo należy pamiętać o kilku kwestiach. Każdy kto choć trochę czasu poświęcił tematyce silników FSI, TSI, TFSI na pewno napotkał informacje jak ważne jest aby regularnie czyścić układ dolotowy i zawory, jak ważne jest utrzymywanie odpowietrzenia skrzyni korbowej w należytej kondycji, oraz jak ważne jest stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego. To jednak nie wszystkie czynności należące do grona tych które należy wykonywać regularnie. Znacznie mniej pisze się o problemie napędu pompy paliwa – pompy wysokiego ciśnienia.

Zacierający się popychacz pompy paliwa w silnikach grupy VAG

Problem potrafi pojawić się już nawet po 30 tysiącach kilometrów. Pompa paliwa napędzana jest krzywką wałka rozrządu, pomiędzy trzpieniem pompy paliwa a wałkiem jest popychacz nazywany potocznie “szklanką”. Ponieważ układ smarowania owego popychacza nie jest dość dobry, to już przy niedużych przebiegach dochodzi do przycierania się popychacza, a w skrajnych przypadkach do jego przetarcia na wylot, co skutkuje uszkodzeniem nie tylko pompy paliwa ale również wałka rozrządu – wtedy koszta szybują w górę, a można ich uniknąć stosując profilaktykę!

 

Czy wiesz że:
  • Firma Quattro GmbH to osobna spółka – tzw. spółka córka firmy Audi. Została założona w 1983 roku jako dostawca wyposażenia dodatkowego do samochodów marki Audi. Od 1986 roku profil firmy Quattro został zmieniony – od tej pory jest to firma produkująca sportowe modele Audi RS – jako pierwszy powstał Audi S6. Quattro produkuje wszystkie sportowe wersje samochodów Audi – z modelem R8 włącznie.
  • 2.0 TFSI – najmocniejsza wersja silnikowa Audi S3 2 generacji – dysponuje mocą 265KM i momentem obrotowym 350NM – co pozwala rozpędzić Audi S3 od 0 do 100 km/h w 5,7s oraz uzyskać prędkość maksymalną 250KM/h (ograniczona elektroniczną blokadą)
  • Marka Audi była pionierem w rajdach samochodowych. Wprowadzając napęd na 4 koła w 1981 roku na zawsze zmieniła oblicze tego sportu. Fakt ten na początku nie został pozytywnie przyjęty przez fanów, którzy uważali że jedyny słuszny napęd to napęd na tylne koła.