K-Sport Auto Serwis – diagnostyka pojazdów

Naprawa samochodów nie jest możliwa bez odpowiedniej diagnozy problemu. Oczywiście, można wymienić część, która jest widocznie uszkodzona, ale to jak leczenie choroby bez poznania jej przyczyn. W diagnostyce istotną rolę odgrywa doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt. Tylko łącząc te dwa aspekty można z całkowitą pewnością zlokalizować problemy i opracować plan ich eliminacji. Właśnie tak działa K-Sport Auto Serwis. Wykorzystujemy najnowocześniejszy, profesjonalny sprzęt i podpieramy jego użycie bogatym doświadczeniem zdobytym w warsztacie oraz na odcinkach rajdowych.

Współczesne samochody są niezwykle skomplikowanymi maszynami złożonymi z elektroniki oraz elementów mechanicznych. Oznacza to, że do odpowiedniej diagnozy należy zbadać ogrom komponentów. Czasy ustalania przyczyn usterek przez rzucenie okiem pod maskę skończyły się już dawno. W K-Sport Auto Serwis każdą naprawę poprzedzamy szczegółową diagnostyką odpowiednich komponentów. W jaki sposób to robimy?

Diagnostyka komputerowa w K-Sport Auto Serwis

Obecnie nieocenioną pomocą w diagnostyce samochodów są komputery oraz odpowiednie oprogramowanie. Oczywiście sama aplikacja nie jest wystarczająca, dlatego nasi technicy na bieżąco uczą się technologii stosowanych w motoryzacji. Pozwala to na odpowiednie odczytanie danych i ich interpretację. Jakie formy diagnostyki komputerowej stosujemy?

Odczyt błędów – samochody są zarządzane przez komputery, a te odnotowują pojawiające się nieprawidłowości i zapisują je w systemie. Dzięki temu jesteśmy w stanie odczytać informacje ze sterowników. Te dane nie są jednak bezwzględną odpowiedzią na pytanie o zaistniały problem. Najczęściej stanowią drogowskaz wskazujący drogę do dalszej diagnozy.

Testy adaptacyjne/nastawcze – odczyt błędów z komputera nie zawsze wykaże usterkę, ale testy adaptacyjne pozwalają już wykryć niepoprawne działanie konkretnych komponentów elektronicznych lub elektrycznych. Diagnosta ma możliwość sprawdzenia bez demontażu funkcjonowanie konkretnych podzespołów w postaci np. czujników ciśnienia, temperatury, czy przepływu powietrza i zaworów.

Pomiar parametrów live data – dokonywanie pomiarów live data pozwala na sprawdzenie podzespołów w czasie ich pracy i wychwycenie anomalii. Metoda ta wymaga sporego doświadczenia, ponieważ często wyłapane anomalie nie oznaczają awarii komponentu pracującego wadliwie. Często wyniki te pozwalają trafić diagnoście do faktycznego powodu usterki. Przykładem mogą być filtry cząstek stałych. Wielu klientów odwiedza nas z już postawioną diagnozą wskazującą na wymianę filtra. Tymczasem pomiar live data pokazuje, że przyczyną usterki jest inny komponent, który powoduje objawy przypominające awarię filtra lub powodujący złą pracę filtra.

Diagnostyka na hamowni podwoziowej w K-Sport Auto Serwis

Sprawdzanie samochodów na hamowni kojarzy się większości z prostym odczytem mocy i pracami przy podkręcaniu silników. Jednak taka diagnostyka jest także skuteczną metodą wychwytywania problemów z pracą jednostki napędowej. W K-Sport Auto Serwis wykonujemy dwa rodzaje badań z wykorzystaniem hamowni podwoziowej.

Pomiar mocy i momentu obrotowego na hamowni – to badanie pozwala nam w bardzo szybki oraz skuteczny sposób zbadać prawidłowość działania silnika w samochodzie. W czasie testu sprawdzamy, czy motor jest w stanie wygenerować pełną moc oraz moment obrotowy. Technik sprawdza, czy wykres krzywej momentu obrotowego oraz mocy jest zgodny z przebiegami silnika. Prawidłowe wykresy teoretycznie pozwalają założyć, że jednostka napędowa jest sprawna. W celu potwierdzenia sprawności wykonuje się jeszcze diagnostykę obciążeniową na hamowni podwoziowej.

W przypadku wyników odbiegających od pełnej wydajności motoru jesteśmy w stanie zlokalizować przyczyny tych spadków. Diagnostyka na hamowni pozwala nam ustalić obszar w jakim może występować problem. Podczas badania mogą się pojawić wskazówki dotyczące nieprawidłowości w np. doładowaniu, układzie zapłonowym, zaworach ERG, katalizatorze, czy ciśnieniu paliwa.

Diagnostyka na hamowni podwoziowej – usługa ta obejmuje kompleksowe badanie łączące diagnostykę komputerową z odczytem parametrów live data oraz pomiarem mocy i momentu obrotowego silnika na hamowni. Szczegółowe badanie w razie potrzeby można łączyć z innymi usługami jak test wydajności układu chłodzenia, test pracy sprzęgła, czy test szczelności układu doładowania. Zaletą tej diagnostyki jest możliwość sprawdzenia funkcjonalności wielu podzespołów w bezpiecznych warunkach poza ruchem drogowym. Technicy mają okazję dokładnego przyjrzenia się pracy wszystkich komponentów samochodu.

Czy diagnostyka na hamowni podwoziowej jest skuteczna?

Diagnostyka na hamowni jest bardzo zaawansowanym narzędziem pozwalającym technikowi na dogłębną analizę pracy silnika. W K-Sport Auto Serwis mamy bardzo bogate doświadczenie w odczytywaniu wykresów pracy silnika, które zdobywaliśmy między innymi przy pracy z samochodami rajdowymi i wyścigowymi. Nasi specjaliści są w stanie nie tylko wychwycić wszelakie odstępstwa od poprawnej pracy jednostki napędowej, ale także zlokalizować obszary występujących problemów.

Nierzadko zdarza się, że wykres mocy i momentu obrotowego wyglądają na poprawne. Mimo to pojawiają się pewne odstępstwa pozwalające wykryć nieprawidłowości w pracy niektórych podzespołów. Pytanie tylko, jak auto może mieć usterkę skoro wykresy mieszczą się w normie? Sprawa wygląda następująco. Pewne komponenty mogą posiadać małą usterkę powodującą, że inne podzespoły są zmuszone do wydajniejszej pracy, aby nadrobić braki i wyprowadzić moc oraz moment obrotowy do odpowiednich wartości.

Przykładowo drobna nieszczelność w intercoolerze może powodować, że turbosprężarka będzie pracowała szybciej, aby uzyskać odpowiednie wyniki. W efekcie sterownik silnika nie odczyta błędu, ale jazda z taką usterką spowoduje szybsze zużycie sprężarki. To zaś zakończy się kosztowną naprawą w przyszłości. Podobnych problemów może być wiele, a dokładna analiza wyników diagnostyki na hamowni pozwala je wychwycić nim przerodzą się w znacznie poważniejsze awarie.

Jak wygląda diagnostyka mechaniczna?

Nieprawidłowości pracy silnika mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Ich ustalenie wymaga przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki mechanicznej poszczególnych podzespołów pojazdu. W K-Sport Auto Serwis wykonujemy wiele testów pozwalających nam na zlokalizowanie problemów i skuteczną ich likwidację. Przyjrzyjmy się testom, jakim możemy poddać Twój samochód:

Test ciśnienia sprężania – bardzo popularne badanie, które może wykazać problem, ale nie jest w stanie wykazać jego istoty. Dlaczego, więc wykonuje się ten test? Sprawdzenie ciśnienia sprężania jest badaniem wstępnym. Producenci bardzo rzadko podają wartości ciśnienia, jakie powinny generować silniki. Wynika to z faktu różnic pomiarów w zależności od zastosowanego osprzętu silnika. Jednak test ten pozwala nam na sprawdzenie ciśnienia w poszczególnych cylindrach. Możemy porównać wartości uzyskiwane w cylindrach i pozyskać wiedzę, w jakiej są kondycji. W przypadku nierównych wyników mamy podstawy do przeprowadzenia kolejnych, szczegółowych testów.

Test szczelności silnika – specjalne urządzenie podpinane do silnika pozwala na wypełnienie go powietrzem i analizę ubytków szczelności. Dzięki temu jesteśmy w stanie wskazać, czy nieszczelność występuje na zaworach ssących lub wydechowych, pierścieniach tłokowych czy uszczelkach pod głowicą. Sprawdzian szczelności jest także w stanie wykazać pęknięcie głowicy.

Test szczelności układu chłodzenia – w tym badaniu możemy zwiększyć ciśnienie w układzie chłodzenia i obserwować jego spadki, co pozwoli wychwycić ewentualne nieszczelności. Diagnostykę możemy wykonać zarówno na zimnym, jak i ciepłym silniku bez względu na to czy pracuje, czy też jest wyłączony.

Test szczelności układu doładowania/dolotowego – skuteczny test szczelności wykonywany bez konieczności odpalania silnika i wymuszania pracy turbiny. Specjalna aparatura pozwala na dokładną analizę spadków ciśnienia w całym układzie dolotowym i doładowania.

Test ciśnienia oleju – badanie pozwalające na określenie poprawności parametrów układu smarowania. W czasie badania możemy między innymi ocenić sprawność pompy oleju, która stanowi kluczowy komponent dla poprawnej pracy silnika.

Test na obecność spalin w układzie chłodzenia – proste badanie pozwalające na sprawdzenie szczelności uszczelki pod głowicą lub prawidłowości działania chłodnicy zaworu EGR. Warto nadmienić, że ten test należy wykonać z odpowiednią starannością. Stosowanie różnych dodatków do cieczy chłodzących może wypaczyć wyniki. Dlatego w przypadku wątpliwości wymieniamy ciecz chłodzącą na wodę demineralizowaną i przeprowadzamy test w odpowiednich warunkach.

Test ciśnienia paliwa – błędne dawkowanie paliwa może być bardzo poważnym problemem. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie sprawdzić poprawność pracy pompy paliwa oraz regulatora ciśnienia paliwa.

Test sprawności działania pompy próżniowej vacum – poprawne wytwarzanie podciśnienia jest szczególnie ważne w silnikach diesla. Podciśnienie jest wykorzystywane do sterowania wieloma podzespołami, dlatego jego odchyły od normy mogą wpływać bardzo negatywnie na pracę całego samochodu. W ramach testu odczytujemy maksymalne podciśnienie wytwarzane przez pompę vacum i oceniamy jej wydajność.

Test przelewu wtryskiwaczy diesla – bardzo ważny test w przypadku silników diesla. W efekcie badania jesteśmy w stanie ocenić sprawność wtryskiwaczy oraz wychwycić nieprawidłowości w pracy cylindrów.

Nasłuch stetoskopem – stetoskop warsztatowy może się kojarzyć z narzędziem lekarskim i jest to dobre skojarzenie. Mechanik dzięki temu narzędziu jest w stanie dosłownie osłuchać pojazd i wychwycić delikatne stuki oraz hałasy, które w czasie jazdy mogą być bardzo dokuczliwe. Oczywiście nie chodzi tu tylko o komfort, ponieważ te dźwięki są oznaką usterek. Za pomocą stetoskopu możemy m.in. wychwycić zużyte łożyska alternatora, uszkodzoną rolkę paska micro czy zidentyfikować niepokojące szumy silnika.

Badanie endoskopem – samochód również można przebadać endoskopem, który daje możliwość zajrzenia w niedostępne dla oka miejsca. Narzędzie daje możliwość dokładnych oględzin takich elementów, jak wirniki turbosprężarek, nagary na zaworach dolotowych, wnętrze kolektorów dolotowych w samochodach z zaworami EGR. Endoskop daje możliwość zlokalizowania zatorów oraz mikrouszkodzeń ukrytych dla wzroku.

Jak wygląda diagnostyka układów elektrycznych

Nie jest tajemnicą, że obecne samochody to prawdziwa sieć przewodów oraz zaawansowanej elektroniki. Niezwykle ważne jest odpowiednie analizowanie pracy takich układów, które odpowiadają za pracę całego samochodu. W K-Sport Auto Serwis posiadamy odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie w analizie układów elektronicznych.

Dzięki miernikom, miernikom cęgowym oraz oscyloskopowi możemy przeprowadzić szczegółową diagnostykę elektryczną. W czasie badań sprawdzimy poprawność wysterowania podzespołów, sprawność czujników, alternatora, rozrusznika oraz wszystkich innych podzespołów elektrycznych. Wyniki badań oscyloskopem porównujemy z wartościami wzorcowymi, a generator impulsów i sygnałów daje nam możliwość analizy działania silników krokowych, przepustnic elektrycznych i wielu innych komponentów.

Diagnostyka w K-Sport Auto Serwis – czy warto?

W K-Sport Auto Serwis nie wyobrażamy sobie wykonywania czynności serwisowych bez przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Nigdy nie zaczynany pracy na ślepo i nie naprawiamy rzeczy, które nam się wydają, że są do naprawy.

Doświadczenie w sporcie motorowym nauczyło nas perfekcyjnej analizy stanu pojazdów i lokalizacji problemów. Poprawna diagnostyka pozwala nam na wykonanie naprawy szybciej i skuteczniej. Oddając swoje auto w nasze ręce możesz być pewny, że najpierw je dobrze zbadamy, a następnie zwalczymy przyczynę problemów.

Twój samochód zaczął dziwnie pracować lub wydawać nieznajome odgłosy? Może kontrolka awarii na desce rozdzielczej już Cię zaczęła denerwować? Warto zajrzeć do nas na kompleksową diagnostykę. Dowiesz się od razu, co dolega Twojemu autu i jak je skutecznie naprawić.

Skontaktuj się z nami!
tel. 781 989 018 lub 77 412 71 11
e-mail: biuro@k-sport.eu