1.8 TSI czy 1.8 TFSI to bardzo popularny silnik produkcji koncernu VAG, a w tym artykule postaram się was przekonać, dlaczego Chip Tuning Audi A4 1.8 TFSI to zabieg praktycznie obowiązkowy dla tej jednostki.

1.8 TFSI to udany silnik, ale nie bez wad…

W piękny wtorkowy poranek zawitał do nas właściciel Audi A4 1.8 TFSI. Seryjna moc 160 KM stała się dla niego zbyt mała. Silniki 1.8 TFSI miały kilka wad fabrycznych szczególnie w rocznikach jak ten czyli 2008/2009. Przekazaliśmy właścicielowi całą naszą wiedzę na temat problemów tych jednostek, żeby mógł odpowiednio zadbać o swój samochód i uniknąć w przyszłości przykrych konsekwencji. Kultura pracy tych silników jest fantastyczna.  Na drodze samochód mimo niemałej wagi radzi sobie świetnie. Przyspieszenie, elastyczność w serii jest naprawdę przyzwoita…ale zawsze może być dużo…dużo lepiej.

Benzyna na bezpośrednim wtrysku…

Po teście drogowym sprawdziliśmy samochód na hamowni- moc, moment, parametry pracy silnika i bardzo ważny układ w silnikach 1.8 TFSI układ paliwowy. W silnikach TSI czy TFSI zastosowano bezpośredni wtrysk paliwa. Nie jest to nowy pomysł( pierwszy raz zastosowany w słynnym Mercedesie 300 SL z 1955 roku)  ale dopiero od niedawna stosowany na szeroką skalę w samochodach benzynowych ( w samochodach marki Mitsubishi, później VAG i wiele innych marek) obecnie bezpośredni wtrysk paliwa w nowych autach benzynowych jest najpopularniejszym trendem. Bezpośredni wtrysk ma swoje wady i zalety. Wiele wad zostało wyeliminowanych w jednostkach VAG-a po 2012/2013 roku. W tym egzemplarzu musieliśmy jednak przeprowadzić dokładną diagnostykę z racji tego, że silnik pochodzący z 2008 roku był jednym z pierwszych egzemplarzy produkcyjnych a co za tym idzie miał wady ” wieku niemowlęcego”. Na naszych rolkach A-czwórka wygenerowała aż 183 KM i 295 NM na seryjnym programie. Sporo więcej niż deklaruje producent i najwięcej ze wszystkich silników 1.8 TFSI, które były na naszej hamowni. Mimo przebiegu około 200 tyś. km samochód był w 100% sprawny i nic nie stało na przeszkodzie, aby zmodyfikować program.

Czy Chip Tuning Audi A4 1.8 TFSI ma sens? Oceńcie efekty…

Modyfikacja poszła gładko po złączu OBD-II więc pozostało to co lubimy najbardziej. Pomiary po Chip Tuningu rozpoczęliśmy od rozgrzewki na rolkach.  Samochód seryjnie miał już wysoki moment obrotowy więc nie mogliśmy przesadzić z dodatkowymi NM. Ostatecznie uzyskaliśmy aż 211 KM i 340 NM. Czyli przyrost 28 KM i 45 NM.

Na drodze dodatkowe “kucyki” spisują się rewelacyjnie. Elastyczność…przyspieszenie… bez porównania. Samochód po Chip Tuningu nabrał indywidualnego charakteru. Czy warto zrobić Chip Tuning Audi A4 1.8 TFSI? Naszym zdaniem obowiązkowo, ale decyzje pozostawiamy wam. Jeśli stwierdzicie, że warto to zapraszamy do K-Sport gdzie Chip Tuning silnika 1.8 TFSI przeprowadzimy rzetelnie i co najważniejsze…bezpiecznie dla Twojego silnika.

Wykres Audi A4 1.8 TFSI Chip Tuning vs. Seria

Wykres Audi A4 1.8 TFSI Chip Tuning vs. Seria