Klasyka gatunku czyli dwulitrowa jednostka VAG-a o mocy nominalnej 143 KM i momencie obrotowym 320 NM. Tyle w teorii. W praktyce zazwyczaj mamy na hamowni około 150 KM i 370 NM. Popularna propozycja na rynku samochodów używanych. Jednak co raz częściej zdarzają się już “kombinowane” egzemplarze czyli z wyciętym DPF-em lub zaślepionym EGR-em, a poprzedni właściciele nie zawsze informują o tym fakcie. Ten egzemplarz jednak jest w pełni seryjny dlatego możemy przejść do procedury Chip Tuningu.

Jazda testowa przed Chip Tuningiem

Standardowym punktem przed Chip Tuningiem jest jazda testowa. Wykonujemy ją ponieważ nie wszystkie usterki można wyłapać na hamowni przy pracujących wentylatorach i szumie, który wytwarza się w hali. Nietypowe dźwięki, niestabilność samochodu na drodze, szarpnięcia. Tych usterek poszukujemy podczas jazdy testowej. Ten egzemplarz nie ma żadnych nietypowych problemów więc z jazdy testowej wracamy do siedziby i wjeżdżamy na hamownię.

Diagnostyka parametrów pracy silnika

Podpinamy diagnoskop sprawdzamy wszystkie sterowniki pod kątem błędów, następnie na rozgrzanym silniku analizujemy parametry biegu jałowego po czym możemy przejść do pomiarów podczas których sprawdzamy parametry układu doładowania, paliwowego, DPF-u oraz przepływy powietrza. Seria zmierzona to 148 KM i 355 NM, a wszystkie parametry pokrywają się z żądaniami sterownika. Odczyt oraz zapis ze sterownika Boscha odbywa się poprzez złącze OBD-II.

Efekty Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Rozgrzewamy płyn chłodzący do odpowiedniej temperatury i możemy przejść do pomiarów mocy na programie K-Sport. Wynik na hamowni to 183 KM i 437 NM. Przyrost mocy + 35 KM i 82 NM. Moment z pewnością bardzo odczuwalny na drodze. Próba drogowa po Chip Tuningu odbywa się bardzo przyjemnie. Na obwodnicy Opola 82 niutonometry dodają bezpieczeństwa oraz komfortu podczas wyprzedzania, a 35 dodatkowych koni mechanicznych sprawia, że od 3000 obr./ min samochód ciągnie do przodu zdecydowanie lepiej niż na seryjnym programie.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

 

 

Tagged with →