Kolejny egzemplarz Audi A4 B8 z silnikiem o oznaczeniu CAGA o nominalnej mocy 143 KM i momencie 320 NM trafił do nas na Chip Tuning. Seryjnie silniki nie miały problemów z mocą i mimo sporych przebiegów z reguły generują moc podaną przez producenta. Ten egzemplarz ma sprawdzony przebieg w okolicach 200 tkm. Jednym z problemów tego silnika było spadające ciśnienie oleju przez “wycierający się” wałek w pompie olejowej co finalnie kończyło się brakiem smarowania . Jest to jeden z ważniejszych elementów, które obserwujemy podczas diagnostyki tego silnika, ale po kolei bo jak zwykle zaczęliśmy o testu drogowego.

Jazda próbna

Niestety pogoda tego dnia nie rozpieszczała więc nie mogliśmy sprawdzić osiągów samochodu na drodze w 100%, ale najważniejszym elementem jazdy testowej jest sprawdzenie sprawności silnika, układu jezdnego oraz wyszukanie ewentualnych niepokojących objawów pracy silnika. W tym egzemplarzu wszystko pracowało bez zarzutu, więc wjechaliśmy na hamownie, żeby dokonać dalszej diagnostyki.

Test na “rolkach”

Mocujemy pasy bezpieczeństwa, podłączamy diagnoskop, rozgrzewamy rolki hamowni i mierzymy moc i moment silnika 2.0 TDI…rozpędzamy samochód na 4 biegu do prędkości 170 km/h i czekamy dwie minuty podczas których koła toczą się na biegu jałowym, a hamownia mierzy opory toczenia. Mamy wynik 150 KM i 353 NM…zdrowa seria. Wykonujemy jeszcze kilka pomiarów, podczas których sprawdzamy parametry pracy silnika kontrolując między innymi ciśnienie oleju. Wszystko w normie więc przechodzimy do odczytu programu i jego modyfikacji. W grupie VAG większość sterowników można odczytać po złączu OBD-II. Tak więc robimy, modyfikujemy program i wgrywamy.

Efekty Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Pomiar i mamy wynik 179 KM i 437 NM. Przyrost + 29 KM i 84 NM. Liczby robią wrażenie ponowna diagnostyka i już wiemy, że możemy testować program na drodze. Wyjeżdżamy na ulice i migająca kontrola trakcji podpowiada, że jest dobrze. Mimo deszczu testując Audi na obwodnicy Opola czuć gigantyczną różnicę oraz zdecydowanie lepszą elastyczność silnika.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

 

 

Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Chip Tuning Audi A4 B8 2.0 TDI 143 KM

Tagged with →