Na Chip Tuning zawitało do nas Audi A5 z 2-litrowym silnikiem diesla z napędem na przednią oś przenoszonym przez skrzynię Multitronic. Z doświadczenia wiemy, że programy stworzone przez producenta pod skrzynię Multitronic znacząco ograniczają moc i moment silnika. Maksymalny moment, który Multitronic może przenosić to 400 NM, chociaż znamy wiele przypadków seryjnych motorów z tymi skrzyniami, które generują około 450 NM ( np. Audi A6 C7 z motorem 3.0 TDI 204 KM i 400 NM, który na hamowni generuje ok. 450 NM) Aby maksymalnie wydłużyć żywotność skrzyni program jest dosyć mocno zdławiony. Producent musi brać pod uwagę takie możliwości jak jazda w górzystym terenie lub ciągnięcie przyczep przez samochody stąd ograniczenia w momencie. Jeśli jednak nie jesteś amatorem podróży z przyczepą campingową przez pół Europy i nie mieszkasz w Alpach to śmiało możesz uwolnić rezerwy silnika z uwzględnieniem bezpieczeństwa dla bezstopniowej skrzyni biegów Multitronic.

Jazda testowa Audi A5 2.0 TDI 143 KM ze skrzynią Multitronic

Wiele osób jeżdżących samochodami ze skrzynią bezstopniową narzeka na stałe obroty podczas przyspieszania co daje dziwne wrażenia z jazdy. Oczywiście trzeba się do tego przyzwyczaić, ale nagrodą za cierpliwość jest bardzo płynna jazda bez wyczuwalnych zmian biegów. Być może obecnie, kiedy na rynku w wielu samochodach montowane są bardzo płynne i szybkie skrzynie dwu-sprzęgłowe, a klasyczne skrzynie hydrauliczne również zmieniają biegi błyskawicznie nie robi to różnicy, ale w 2001 r. kiedy pojawił się na rynku Multitronic skrzynie z konwerterem hydraulicznym zmieniały biegi bardzo topornie.

Audi wjeżdża na rolki w celu sprawdzenia mocy oraz wszystkich dostępnych parametrów “live” podczas testów z obciążeniem. Moc zmierzona to 130 KM i 327 NM. Wszystkie parametry łącznie z ciśnieniem różnicowym filtra DPF są w bardzo dobrym stanie, więc nie dziwi nas nieco za niska moc. Oscylując w 400 NM z momentem obrotowym spodziewamy się około 160 KM mocy. Odczytujemy program, modyfikujemy i sprawdzamy rezultaty.

Efekty Chip Tuning Audi A5 2.0 TDI 143 KM Multitronic

Mierzymy moc finalną i jest wynik…161 KM i 396 NM. Przyrost + 31 KM i 69 NM. Jedziemy na obwodnicę przetestować Audi A5 z podniesioną mocą. Różnica w jeździe jest kolosalna. Mimo stałych obrotów skrzyni silnik używa w większości zakresu obrotów w okolicach 2500 obr.min gdzie moment obrotowy po programie wynosi około 370 NM, a moc około 125 KM. Odczuwalna poprawiona elastyczność dodaje poczucia bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem z pewnością będzie również mniejsze spalanie.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-sport.

 

Tagged with →