Mały, zwinny samochód z grupy VAG z napędem Quattro i silnikiem wysokoprężnym o pojemności 2-litrów z deklarowaną mocą producenta 170 KM i 350 NM trafił do nas w celu uzyskania “2” z przodu liczby mocy silnika…Silnik znakomicie nam znany, jednak pierwszy raz trafił do nas w “opakowaniu TeTetki”. Napęd Quattro przenoszony na drogę za pomocą sprzęgła Haldexa , więc na czas pomiarów “odpinamy” napęd na tylną oś.

Jazda próbna

Podczas jazdy próbnej czuć wyraźnie wysoki moment obrotowy silnika. Wersje o mocy 170 KM mają zazwyczaj około 370-380 NM w serii. “Przytulna” TT-ka z silnikiem 2.0 TDI jest bardzo zrywna i dynamiczna już w serii, ciekawe jak będzie się zachowywać po naszym programie na około 205-210 KM.

Diagnostyka na hamowni

Pierwszy pomiar mierzy moc silnika na 177 KM i 397 NM. Spory bonus od producenta…o ile jest to bonus, a nie problem z układem doładowania więc przechodzimy do diagnostyki. Przepływy powietrza, ciśnienie doładowania z lekkim opóźnieniem, podejrzewamy naprawdę niewielką nieszczelność układu, właściciel został poinformowany o podejrzeniu i sprawdzi to w swoim serwisie. Przechodzimy dalej, układ paliwowy ok, EGR ok, DPF- często się ostatnio wypalał- po rozmowie z kierowcą TT-tki dowiadujemy się, że tryb jazdy jest raczej miejski stąd interwał wypalania. Reszta “logów” w normie więc przechodzimy do programu. Odczyt sterownika i zapis przez złącze OBD-II.

Efekty Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM

Program wykonany przez zespół K-Sport został wgrany do sterownika BOSCH EDC 17 C46. Odpalamy silnik i czekamy, aż zagrzeje się do odpowiedniej temperatury. Temperatura osiągnęła 75 stopni więc możemy mierzyć. “Tetetka” napędza rolki, wskazówka obrotomierze wędruje do 4800 obrotów i odpuszczamy pedał gazu i wrzucamy na bieg jałowy. Dwie minuty swobodnego toczenia i mamy wynik : 205 KM i 462NM. Efekt + 28 KM i 65 NM. Pozostaje sprawdzić dodatkową moc na drodze. Z reguły jazdę testową wykonuje właściciel pojazdu, a my bacznie obserwujemy mimikę twarzy w poszukiwaniu “wielkiego uśmiechu” I tym razem się nie zawiedliśmy. Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM sprawił, że auto teraz wręcz katapultuje.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

 

 

 

Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM

Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM

Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM

Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM

Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM

Chip Tuning Audi TT 2.0 TDI 170 KM

Tagged with →