BMW E93 z sześciocylindrową jednostką napędową o mocy nominalnej 231 KM i momencie 500 NM trafiło do nas na kompleksowy przegląd, regenerację filtra DPF oraz “wisienkę na torcie” czyli profesjonalne zwiększenie mocy. Zanim zabraliśmy się za program w samochodzie wymienione po naszym przeglądzie rocznym zostały m.in. czujnik jakości oleju, przepływomierz, sterownik świec żarowych, komplet płynów eksploatacyjnych- silnik zalany olejem marki Motul oraz wykonana została wspomniana wcześniej regeneracja filtra DPF.

Jazda próbna przed Chip Tuningiem BMW 330d

Mimo dużej pojemności i przyjemnej mocy 231 KM, BMW w wydaniu Cabrio z hard topem waży aż 1700 kg więc odczucia z jazdy nie powalają. Samochód sprawia wrażenie ociężałego. Przez to również teoretycznie “oszałamiający” moment obrotowy wynoszący 500 NM nie robi na kierowcy wrażenia. Wjeżdżamy na hamownię i diagnozujemy serię. Pomiary na hamowni deklarują moc seryjną 241 KM i 558 NM. Trochę więcej niż deklaruje producent, ale modele BMW z serii E często miały nadwyżkę mocy. Zupełnie inaczej jest z serią F…

Odczyt i zapis programu ze sterownika Bosch EDC 16C35 odbywa się przez złącze diagnostyczne OBD-II. Po modyfikacji softu przez zespół K-sport możemy przejść do pomiarów. Wynik to 281 KM i 641NM. Przyrost mocy to 40 KM a moment obrotowy wzrósł  o 83 NM.  Z przyjemnością sprawdzimy ten wynik na obwodnicy.

Efekty Chip Tuning BMW 330d 231 KM

Jedziemy na obwodnicę i noga w podłogę…teraz to się jedzie. Moment  obrotowy znacząco poprawia elastyczność samochodu, a co za tym idzie spalanie będzie również niższe . Wyższa moc natomiast powoduje wrażenie płynnego przyspieszania w pełnym zakresie obrotów.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Tagged with →