Nasz stały klient po upływie gwarancji zdecydował się na Chip Tuning swojego BMW M235i 326 KM. Seryjna moc 326 KM i moment 450 NM dla wielu osób to już naprawdę imponujące osiągi, ale skoro można mieć 370 KM + …dlaczego nie?? Samochód, który jest konkurencją Audi S3, czy Mercedesa CLA 45AMG ma jedną olbrzymią przewagę… trzylitrowy, sześciocylindrowy motor. BMW szaleje z downsizingiem w wielu modelach, ale na szczęście tutaj tradycja wzięła górę. Dzięki temu mamy spory zapas do wykorzystania i pole do popisu.

Jak zwykle zaczęliśmy od jazdy testowej

Duża moc do wykorzystania, 6-biegowa manualna skrzynia biegów i tylny napęd- same dobre wiadomości. Niestety deszcz przeszkadza nam w pełnym sprawdzeniu samochodu, przy dodawaniu gazu tył zaczyna “tańczyć” , dlatego spokojnie wykonujemy jazdę. Przebieg w okolicach 36 tyś km, mimo wszystko podczas pomiarów na hamowni sprawdzamy parametry pracy.  Pomiary pokazują moc 324 KM i moment 445 NM. Praktycznie idealna seria.

Odczyt programu odbywa się bezpośrednio na otwartym sterowniku silnika. Ciekawe jest umiejscowienie sterownika silnika, znajduje się on pod kolektorem ssącym, więc demontujemy kolektor , otwieramy sterownik i odczytujemy seryjny program. Modyfikacja, wgranie i montaż całości. Po kilku godzinach można sprawdzać efekty.

Pomiary mocy po Chip Tuning BMW M235i 326 KM

Odpalamy trzylitrową V-szóstkę…czekamy, aż temperatura płynu chłodzącego osiągnie 75 stopni, w tym czasie słuchamy pięknego dźwięku silnika i układu wydechowego. Przyszedł czas na pomiar. Rozpędzamy się na piątym biegu i oczekujemy na wynik…370 KM i 538 NM. Efekt + 48 KM i 86 NM.  Jedziemy na obwodnicę sprawdzić różnicę po Chip Tuning BMW M235i 326 KM. Moc już wcześniej była imponująca, ale teraz potężny moment obrotowy sprawia, że uśmiech pojawia się na twarzy po każdym wciśnięciu pedału gazu. Chip Tuning w BMW M235i to obowiązkowy zabieg.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

Tagged with →