Na Chip Tuning trafił do nas klient ze swoim BMW X6 F16  M50D. Trzylitrowa jednostka napędowa Diesla według danych producenta generuje aż 381 KM i 740 NM, a napęd przenoszony jest za pośrednictwem ośmio-biegowej automatycznej skrzyni biegów. Właściciel BMW podczas trwania gwarancji próbował zwiększyć moc za poprzez montaż Powerboxa jednej z renomowanych niemiecki firm tuningowych. Niestety nie poczuł żadnej różnicy i oddał Powerbox.  Nie tracąc czasu jedziemy sprawdzić jak jeździ się tym Crossoverem o wadze 2400 KG napędzanym silnikiem z trzema turbosprężarkami.

Jazda próbna BMW X6 M50D

Podczas jazdy próbnej na drodze sprawdzamy parametry pracy silnika w warunkach rzeczywistych. Dzięki współpracy trzech turbosprężarek na seryjnym programie osiągane jest imponujące doładowanie o wartości 3,8 bara z ciśnieniem atmosferycznym. Natomiast ciśnienie paliwa na listwie Common Rail wynosi 2200 bar. Samochód do tej pory przejechał zaledwie 37 tyś km, a wszystkie wartości rzeczywiste pracy silnika są w normie więc możemy przejść do pomiaru mocy i momentu w serii. Wynik X6 to 360 KM i 725 NM. Nieznacznie poniżej danych producenta.  Koncern z Monachium przyzwyczaił nas jednak do tego, że zazwyczaj moc pojazdów jest nieco zawyżona w stosunku do tego co zmierzymy na hamowni.

Chip Tuning BMW X6 M50D

Modyfikację programu przeprowadzamy na otwartym sterowniku Bosch EDC17CP49. Już nie możemy się doczekać pomiarów na naszym programie. Po zamontowaniu sterownika na swoim miejscu odpalamy 6-cylindrowego diesla i czekamy aż nabierze temperatury. W końcu możemy mierzyć moc na programie. Wynik 428 KM i 840 NM. Przyrost + 68 KM i 115 Nm z pewnością robi olbrzymią różnicę. Testujemy X6 na drodze sprawdzając parametry live. Wszystko działa bez zarzutu, a samochód przyspiesza jak gdyby był conajmniej 400 kg lżejszy, ale dla nas najważniejsze są odczucia właściciela BMW, jednak uśmiech na jego twarzy świadczy o tym, że moc jest bardzo odczuwalna, a samochód stał się bardziej elastyczny. Dodatkową nagrodą są słowa ” no, teraz to idzie” Wiemy , że wykonaliśmy kawał dobrej pracy.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

 

Tagged with →