Na Chip tuning trafił do nas Citroen Berlingo Multispace z 2016 roku w bogatej wersji wyposażeniowej. Silnik o oznaczeniu 1.6 BlueHDI to nowa gama jednostek wysokoprężnych Peugeota montowana od 2014 roku. Skrót BlueHDI nie oznacza nic innego jest współpracę filtra cząstek stałych( FAP) z selektywną redukcją katalityczną (SCR) czyli popularnie nazywanym w naszym kraju systemem AdBlue ( od nazwy dodatku). Taka kombinacja ma na celu zapewnienie maksymalnej redukcji emisji zanieczyszczeń. Może jednak sprawić właścicielom pojazdów sporo problemów, ponieważ jakikolwiek błąd związany z układem SCR włącza licznik pozostałych kilometrów do przejechania po których silnik nie odpali.

Jazda próbna Citroenem Berlingo 1.6 BlueHDI 100 KM

Już po przejechaniu kilkuset metrów Citroenem czuć , że w porównaniu do starszych jednostek 1.6 HDI grupy PSA moment obrotowy jest dostępny od wyższych partii obrotów. Dane producenta mówią o maksymalnym momencie przy obrotach około 1750 obr/min, przy czym wcześniej moment był dostępny od 1600 obr/min. 150 obrotów robi naprawdę wielką różnicę. Poza słabym “dołem” wyraźnie czuć, że “góra” też nie robi wrażenie. 100 koni mechanicznych to zdecydowanie zbyt mało jak na masę i gabaryty tego pojazdu, ale za kilka godzin sytuacja zmieni się diametralnie.

Samochód z przebiegiem 76 tyś. km generuje na hamowni moc 103 KM i 266 NM. Nieznaczny bonus od producenta, ale my celujemy w 125 KM i 300 NM. Sprawdzamy parametry pracy silnika, a następnie wyciągamy sterownik silnika Bosch EDC17C60 i modyfikujemy program.

Efekty Chip Tuning Citroen Berlingo 1.6 BlueHDI 100 KM

Odpalamy Berlingo i czekamy, aż osiągnie odpowiednią temperaturę. Po kilku minutach możemy sprawdzić podstawowe parametry pracy i dokonać pierwszego pomiaru. Efekt to 125 KM i 296 NM czyli + 22 KM i 30 NM ,ale co najważniejsze to maksymalny moment obrotowy dostępny 200 obr. silnika wcześniej niż na seryjnym programie.

Jedziemy na obwodnicę, w celu sprawdzenia samochodu i jego nowych możliwości. Dodatkowy moment obrotowy od dołu sprawia, że elastyczność a co za tym idzie bezpieczeństwo na drodze zmieniło się diametralnie, przy wyższych prędkościach natomiast przydaje się dodatkowy “zastrzyk”23 koni mechanicznych.

Masz taki silnika w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

 

 

Tagged with →