Spory rodzinny samochód, duża przestrzeń w środku, praktyczne schowki. Idealne auto na rodzinne wyjazdy…gdyby nie silnik o pojemności 1.6 litra. Szybko okazuje się, że Chip Tuning Citroen C4 Picasso 1.6 HDI to bardzo praktyczna  modyfikacja.

109 KM i 240 NM. Takie wartości wysokoprężnego silnika 1.6 HDI podaje koncern PSA. Nie za dużo zważywszy na gabaryty Picasso. Dodatkowo moment maksymalny dostępny jest w bardzo wąskim zakresie obrotów. To wszystko sprawia, że podczas jazdy Citroenem C4 Picasso 1.6 HDI musimy dosyć często zmieniać biegi, przez co jazda staje się bardzo mało komfortowa. Przekonaliśmy się o tym podczas jazdy próbnej. Auto jedzie od 2000-2500 obrotów. Żeby to “naprawić” właściciel zdecydował się na Chip Tuning w K-Sport.

Typowe problemy 1.6 HDI

Silniki 1.6 HDI miały naprawdę sporo problemów dlatego bardzo ważnym elementem przed Chip Tuningiem jest diagnostyka na hamowni. Typowe usterki silnika 1.6 HDI to problemy z zaworami EGR, filtrami DPF, przeładowaniami turbosprężarek, lejącymi wtryskami i niskimi temperaturami pracy. Każda z tych usterek miała swoje przyczyny i skutki. Podczas diagnostyki okazało się, że ten egzemplarz nie jest bez wad. Głównym problemem był zawór EGR, ustaliliśmy jednak z właścicielem ścieżkę naprawy i mogliśmy przystąpić do dalszych prac. Wynik na hamowni to 120 KM i 297 NM. Trochę więcej niż deklaruje producent, z racji wysokiego momentu obrotowego nie chcieliśmy przeciążać układu napędowego, dlatego naszym założeniem było max + 30 NM.

Odczyt programu oraz jego wgranie odbyło się przez złącze OBD-II. Sterownik w tym egzemplarzu to Bosch EDC 16C39. Czyli sterownik, który znajduje się w naprawdę wielu samochodach produkcji PSA, Opla i grupy VAG.  Po 3 godzinach diagnostyki i modyfikacji programu mogliśmy w końcu sprawdzić efekty. Wynik na hamowni to 141 KM i 327 NM czyli + 21 KM i 37NM. 

Jazda testowa po Chip Tuning Citroen C4 Picasso 1.6 HDI

Sprawdzamy na drodze co zmieniło się w tym rodzinnym vanie. W międzyczasie na warsztacie pojawił się nasz stały klient, który również posiada jednostkę 1.6 HDI w swoim aucie. Zaproponowaliśmy mu, żeby przejechał się jako pasażer Citroenem Picasso i ocenił naszą pracę. Z niedowierzaniem pytał czy to aby na pewno 1.6 HDI??? Bo jeśli tak to różnica jest kolosalna. Faktycznie 141 KM ciągnie teraz zdecydowanie do przodu. Teraz można bezpiecznie jechać tym Citroenem Picasso na wakacje. Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Chip Tuning Citroen C4 Picasso 1.6 HDI

Chip Tuning Citroen C4 Picasso 1.6 HDI

Chip Tuning Citroen C4 Picasso 1.6 HDI

Chip Tuning Citroen C4 Picasso 1.6 HDI

Tagged with →