“Roboczy” Citroen w bardzo dobrze wyposażonej wersji trafił na nasze rolki w celu zwiększenia elastyczności oraz zmniejszenia zużycia paliwa. Bardzo popularna wersja silnikowa o rozwijająca moc 163 KM i 340 NM, a do przeniesienia napędu użyto 6 biegowej automatycznej skrzyni biegów firmy Aisin. Po rozmowie z właścicielem doszliśmy do wniosku, że skupimy się przede wszystkim na oszczędnościach paliwa, a moc i moment schodzi na dalszy plan. Samochód został “świeżo” zakupiony i kilka tygodni wcześniej już był na “rolkach” Pomiary pokazały 152KM. Jedziemy na jazdę próbną i sprawdzamy jak działa 2.0 HDI w Jumpy.

Jazda testowa Jumpy

Podczas jazdy testowej przede wszystkim zależy nam na sprawdzeniu pracy silnika, poszukujemy nietypowych dźwięków np: nieszczelności w układzie doładowania. Rozmawiamy również z właścicielem o kwestii częstotliwości wymiany oleju oraz jego jakości. Skrzynia pracuje płynnie, a silnik jest całkiem elastyczny jak na nadwozie ważące 1700 KG. Wracamy na hamownię, żeby sprawdzić dokładność pomiaru przed zakupem czyli wartość 152 KM.

Wjeżdżamy na rolki, podłączamy diagnoskopy, spinamy “cytrynę” pasami i do dzieła. Pomiar nie jest łatwy. Skrzynia mimo możliwości manualnego wyboru biegów “wachluje” biegami i ciężko zmierzyć silnik 2.0 HDI w zakresie obrotów od 1600 obr/min d0 4000 obr/min. Nie możemy również mierzyć samochodu na ostatnim biegu ponieważ Jumpy ma ogranicznik prędkości do 170 km/h i pomiar skończyłby się na 2500 obr/min. Finalnie uzyskujemy dobrej jakości, powtarzalny pomiar. Wynik 152 KM i 386 NM. 10 KM mniej niż w serii, ale czy aby na pewno? Wynik 152 KM uzyskujemy przy 3500 obr/min. Według naszych danych silniki te osiągają maksymalną moc przy 4000 obr/min. Więc gdyby skrzynia pozwoliła zmierzyć samochód do 4000 obr/min ( przy 3600 wrzuca wyższy bieg) to zapewne mielibyśmy seryjną moc. Wniosek jest taki, że silnik działa poprawnie i generuje moc fabryczną, ale niestety skrzynia biegów ogranicza jego moc do 152 KM, nawet na drodze samochód nie będzie w stanie wygenerować seryjnych 163 KM. Moment obrotowy maksymalny w zakresie obrotów 2000- 2500 obr/min został zmierzony poprawnie.

Program ze sterownika DELPHI DCM 3.5. przez złącze OBD-II. Podczas modyfikacji skupiamy się głównie na zmniejszeniu zużycia paliwa. Sprawdzamy również możliwości przenoszenia momentu przez skrzynię biegów. Producent deklaruje bezpieczeństwo skrzyni do 450 NM. Staramy się więc przygotować program na około 420 NM. Finalną wersję softu wgrywamy przez złącze OBD-II.

Efekty Chip Tuning Citroen Jumpy 2.0 HDI

Odpalamy i sprawdzamy rezultaty. Wynik to 177 KM i 428 NM. Efekt + 25 KM i 42 NM. Sprawdzamy wszystkie możliwe parametry, żeby ocenić czy program jest realizowany poprawnie. Wszystko działa bez zarzutu więc możemy jechać na test.

Właściciel wsiada do swojego Jumpiego i kierujemy się na obwodnicę. Po kilku minutach widzę jego uśmiech na twarzy i komentarz… idzie dużo lepiej od mojego Qashqaia. Cóż co prawda najważniejsze było spalanie, ale bonus  25 KM i 42 NM też robi swoje. Podczas stabilnej jazdy kierowca sprawdza spalanie. Od razu zauważa spalanie niższe o 1L przy porównywalnych warunkach, kolejny powód do radości dla klienta.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy na modyfikację.

Chip Tuning Citroen Jumpy 2.0 HDI

Chip Tuning Citroen Jumpy 2.0 HDI

Chip Tuning Citroen Jumpy 2.0 HDI

Chip Tuning Citroen Jumpy 2.0 HDI

Chip Tuning Citroen Jumpy 2.0 HDI

Chip Tuning Citroen Jumpy 2.0 HDI

Tagged with →