Mały miejski samochód ze sportowym zacięciem trafił do nas na Chip Tuning. Jednostka montowana w tej fieście ma… trzy cylindry i jeden litr pojemności. Niestety downsizing jeszcze króluje chociaż niektóre marki robią “odwrót” od tej strategi. Fabryczne parametry tego silnika 1.0 EcoBoost, który jest również bazą dla rajdowej wersji Fiesty o oznaczeniu R2 to 100 KM i 170 NM. Wszystko pracuje naprawdę wyśmienicie poza dźwiękiem pracy silnika. Do pracy trzech cylindrów trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Zanim przystąpimy do tuningu i jazdy testowej zaproponowaliśmy klientowi wymianę świec zapłonowych oraz oleju na dedykowany olej silnikowy marki Motul. Po wymianie możemy śmiało testować Fiestę.

Jazda próbna Fordem Fiesta 1.0 EcoBoost 100 KM przed Chip Tuningiem

Jedziemy na obwodnicę, żeby przetestować seryjne wydanie Fiesty. Co ciekawe moc silnika wydaje się być w miarę zadowalająca, ale brakuje dołu. To czego z pewnością potrzebuje Fiesta 1.0 EcoBoost to moment obrotowy. Na szczęście właściciele silnika 1.0 EcoBoost mogą liczyć na profesjonalny Chip Tuning dzięki czemu jednostki te będą zdecydowanie bardziej elastyczne a co za tym idzie bardziej bezpieczne podczas wyprzedzania. Wjeżdżamy na hamownię, żeby zmierzyć fabryczny wynik Fiesty EcoBoost. Wynik to 108 KM i 191 NM. Sprawdzamy resztę parametrów czyli układ doładowania, układ paliwowy, ekologię, układ zapłonowy oraz przepływy powietrza. Wszystko w porządku więc przechodzimy do odczytu programu i jego modyfikacji.

Efekty Chip Tuning Ford Fiesta 1.0 Ecoboost 100 KM

Program w sterowniku Bosch MED 17.0.1 zmodyfikowany więc możemy mierzyć rezultat Chip Tuningu. Wynik to 146 KM i 236 NM. Przyrost + 38 KM i 45 NM. Pora sprawdzić jak 146 KM radzi sobie w warunkach rzeczywistych. Pierwsze 100 m i już czuć przyjemny dodatek w postaci 45 NM. Samochód przyspiesza zdecydowanie lepiej a co za tym idzie…bezpieczniej. Natomiast to co się dzieje powyżej 3800 obr/min t0 już totalny obłęd, 38 KM robi gigantyczną różnicę.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport

 

Tagged with →