W oczywistym celu…czyli po więcej mocy trafił do nas na Chip Tuning Ford Focus 1.6 TDCI 115 KM 300 NM . Właściciel Focusa III miał poprzednio Focusa II również po Chip Tuningu z, którego nie był do końca zadowolony z powodu mało indywidualnego podejścia do samochodu podczas modyfikacji i niekorzystnie przebiegającego wykresu mocy i momentu. Za priorytet postawiliśmy wiec sobie przebieg krzywej momentu i mocy dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz stabilność i bezpieczeństwo programu dla silnika.

Nowe silniki 1.6 TDCI zostało znacząco poprawione w stosunku do wersji z Focusa II. Zastosowano m.in nowy suchy filtr DPF, który działa poprawnie około 300 tyś KM i lepiej znosi usterki silnika ( w przeciwieństwie do Focusa II gdzie DPF wytrzymywał ok 150 -200 tyś. KM a wiele usterek powodowało natychmiastowe problemy z filtrem cząstek stałych). W Focusie III generacji zmieniono również sterownik ( ECU). Roczniki do 2015 miały zamontowany ECU Continental Siemens SID ( w celu modyfikacji map konieczne jest otwarcie sterownika)  natomiast po 2015 montowano już BOSCH EDC17 ( zmiana mapy przez OBD-II) Ten egzemplarz pochodził z początku 2015 roku i jak się okazało miał jeszcze sterownik firmy Siemens co nieco wydłużyło Chip Tuning Forda Focusa 1.6 TDCI.

Dlaczego warto zrobić Chip Tuning Ford Focus 1.6 TDCI czyli jazda próbna…

Silniki 1.6 TDCI zawsze miały podobną charakterystykę krzywej momentu. Szybki “peak” przy 1800 obrotów a potem to już… ahh nie ma o czym mówić. Choć w tym przypadku “peak” utrzymywał się nieco dłużej (wykresie widać max moment miedzy 1800 a 2200 obr/min) Taka charakterystyka sprawia, że jazda samochodem jest dostatecznie komfortowa tylko w zakresie obrotów 1800-2200 obr/min. Chip Tuning ma za zadanie to zmienić i dostarczyć więcej momentu i mocy w wyższym zakresie obrotów.

Pomiary na hamowni

Chip Tuning Ford Focus 1.6 TDCI

Chip Tuning Ford Focus 1.6 TDCI

Ford Focus III 1.6 TDCI na rolkach uzyskał wynik na seryjnym programie 112 KM i 297 NM. Sprawdziliśmy go również pod kątem sprawności. Samochód ma co prawda niecałe 2 lata, ale w tym czasie mogło się wiele wydarzyć. Stan techniczny bez zastrzeżeń. Wiec możemy wykonać Chip Tuning.

Sporo pracy później…

W celu uzyskania najlepszego możliwego przebiegu krzywej mocy i momentu wykonaliśmy kilka wersji programu. Finalnie uzyskaliśmy 130 KM i 327 NM. Na wykresie widać, że przebieg krzywej został idealnie przeniesiony “w górę”. Przyrost mocy + 18 KM i 30 NM. Co dla nas bardzo istotne wykres po Chip Tuningu bardzo powtarzalny.

Jazda na drodze stała się dużo przyjemniejsza w praktycznie w całym zakresie obrotów. Z pewnością będzie to miało olbrzymi wpływ na spadek zużycia paliwa oraz większe bezpieczeństwo jazdy. Masz silnik 1.6 TDCI w swoim samochodzie? Zapraszamy na Chip Tuning w K-Sport.

Wykres mocy Ford Focus 1.6 TDCI

Wykres mocy Ford Focus 1.6 TDCI

 

Tagged with →