Ford Mondeo rocznik 2008 z silnikiem o pojemności 2.2 litra z deklarowaną mocą 175 KM i momentem 400 NM trafił do nas na Chip Tuning. Silniki  2.2 TDCI produkcji francuskiego koncernu PSA trafiały pod maski wielu modeli Forda. Silniki te mają bardzo dobrą renomę, niestety nie są zbyt popularne w Polsce z racji wysokiej akcyzy ( pojemność powyżej 2000 cm3) Dlatego wielu klientów wybiera jednostki zza zachodniej granicy o pojemności do 2000 cm3. Jak zwykle modyfikację zaczynamy od testu drogowego.

Jazda próbna Fordem Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Jak to w Fordach bywa “krótka jedynka” nie daje odczuć momentu i mocy więc szybko wbijamy dwójkę, trójkę i dopiero wtedy można odczuć moment obrotowy. Niestety z tym nic nie zrobimy, ale za kilka godzin odczucia związane z przyjemnością z jazdy, przyspieszeniem i elastycznością na każdym biegu będą nie do poznania. Jazda próbna mimo wieku 10 lat samochodu przebiega bez wątpliwości co do stanu samochodu. Wracamy na hamownię, żeby dokładnie sprawdzić parametry pracy silnika.

Pomiary mocy Forda Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Podłączamy diagnoskop, spinamy samochód pasami i możemy mierzyć moc i moment silnika. W trakcie pomiarów mierzymy również ciśnienie doładowania, przepływy powietrza, ciśnienie na listwie CR, sprawdzamy dawki paliwa, czasy wtrysków, pracę filtra DPF, zaworu EGR oraz szereg innych parametrów, które pozwolą nam zbadać stan techniczny silnika i jak najlepiej dopasować program do egzemplarza. Moc zmierzona to 177 KM i 444 NM. Spory bonus, ale parametry w normie. Odczytujemy zwartość sterownika przez złącze OBD-II, modyfikujemy, wgrywamy i…

Sprawdzamy rezultaty Chip Tuning Ford Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Rozpędzamy rolki do 230 km/h i czekamy na wynik. Efekt to 211 KM i 508 NM. Przyrost + 34 KM i 64 NM. Ponowna diagnostyka i możemy testować auto na drodze.

Pierwsze metry powodują uśmiech na twarzy. Właściciel pojazdu często podróżuje autostradami więc szczególnie przyda się dodatkowa moc. W osiągnięciu niższego spalania pomoże natomiast lepsza elastyczność, dzięki wyższemu momentowi obrotowemu.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Chip Tuning Ford Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Chip Tuning Ford Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Chip Tuning Ford Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Chip Tuning Ford Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Chip Tuning Ford Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Chip Tuning Ford Mondeo 2.2 TDCI 175 KM

Tagged with →