Aktualna wersja Forda Mondeo MK5 z silnikami wysokoprężnymi Diesla o pojemności dwóch litrów produkowana jest w dwóch wariantach mocowych. 150 KM i 180 KM przy czym różnica pomiędzy tymi jednostkami znajduje się wyłącznie w programie sterującym pracą silnika. Ten egzemplarz wyposażony był w jednostkę o mocy 150 KM więc zgodnie z ustaleniami z właścicielem z finalną mocą oscylowaliśmy w okolicach 200 KM. Bezpieczny zakres dochodzi jednak do około 210-215 KM.

Jazda próbna Fordem Mondeo przed Chip Tuningiem

Samochód jest dosyć masywny więc seryjna moc i moment nie robią wrażenia na kierowcy. Ford jest poprawny i tak też jeździ. Jednak w naszym odczuciu wersja 180 KM to niezbędne minimum do komfortowego poruszania sie MK5. Co ciekawe wersja 180 KM kosztuje w konfiguratorze Forda aż 6 tyś zł więcej niż wersja 150 KM. W K-Sport znacznie więcej niż 30 KM można otrzymać za 25 % tej ceny.

Diagnostyka przed Chip Tuningiem

Wjeżdżamy na hamownię i odczytujemy parametry podczas pomiarów na hamowni. Egzemplarz z 2015 roku z przebiegiem około 150 tyś. km. Z naszego doświadczenia wiemy, że przy tym przebiegu już wiele parametrów może odbiegać od wskazań producenta. Ciśnienie doładowania, przepływy powietrza, praca układu paliwowego, zaworu EGR oraz filtra DPF w normie więc możemy śmiało modyfikować program silnika. Seryjna moc to 161 KM i 382 NM. Trochę więcej niż deklaruje Ford, ale za kilka godzin i tak będzie 200 +.

Odczyt i zapis programu poprzez złącze diagnostyczne OBD-II. Po wgraniu programu czekamy aż silnik ponownie nabierze odpowiedniej temperatury. Nadszedł czas na finalny pomiar. Mamy wynik : 201 KM i 476 NM. Przyrost + 40 KM i 94 NM. Naprawdę imponujący przyrost mocy i momentu obrotowego.

Efekty Chip Tuning Ford Mondeo MK5 2.0 TDCI 150 KM

Jedziemy na obwodnicę sprawdzić elastyczność samochodu. Moment obrotowy robi olbrzymią różnicę. Samochód znacznie chętniej “rwie” się do przodu i daje poczucie bezpieczeństwa przy wyprzedzaniu. Niezależnie od wersji czy t o 150 KM czy 180 KM jesteśmy w stanie znacząco poprawić parametry seryjnych jednostek 2.0 TDCI.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Tagged with →