Powody dla których warto zrobić Chip Tuning Ford S-MAX 1.8 TDCI…

Kolejny Ford S-Max 1.8 TDCIodwiedził K-Sport w celu Chip Tuningu. Tym razem był to S-MAX z jednostką 1.8 TDCI o mocy 125 KM i 320 NM w serii. Auto pochodzi z 2008 roku więc był to ostatni rok montażu jednostek o pojemności 1.8 litra produkcji Forda. Jednostka ta produkowana była z powodzeniem od…. 1989 roku. Oczywiście z wieloma zmianami w międzyczasie. Niestety jej żywot zakończyła norma Euro IV. S-Max to spory samochodu, a jego waga daleka jest od piórkowej. Dodatkowo jednostka 1.8 TDCI podobnie jak 1.6 TDCI ma bardzo wąski zakres tzw. “powerbanda” czyli najlepszych warunków mocy i momentu. W miarę komfortowa jazda możliwa jest w zakresie obrotów 2000-2500 obr/min, później konieczna jest zmiana biegu ( widoczne wyraźnie na wykresie). Aby zwiększyć przyjemność oraz bezpieczeństwo jazdy właściciel tego Forda S-Max 1.8 TDCI zdecydował się na Chip Tuning w K-Sport.

Liczby liczbami, ale jak Ford się zachowuje na drodze…

Jazda próbna potwierdziła nasze słowo wstępne. Spory samochód z wygodnym miejscem dla 7 pasażerów idealny na dłuższe trasy gdyby nie ten brak mocy powyżej 2500 obr/min. W warunkach jazdy miejskiej również konieczne jest częste “mieszanie” biegami co może być męczące.

Wjeżdżamy na rolki, żeby sprawdzić co dzieje się pod maską tego rodzinnego vana. Rzeczywisty przebieg niestety nie był znany, co często się zdarza na polskim rynku samochodowym. Na szczęście przed Chip Tuningiem w K-Sport zawsze stawiamy na dokładną oraz rzetelną diagnostykę, a przebieg jest dodatkową informacją. Najważniejszy jest stan jednostki napędowej. Zdarzają się przypadki gdzie samochód ma zaledwie kilka lat i jest mocno wyeksplatowany co ogranicza możliwości Chip Tuningu. Ten egzemplarz mimo niepewnego przebiegu jest jednak w dobre formie. Pomiary na hamowni wskazują 127 KM i 363 NM, a parametry pracy nie powodują najmniejszych obaw o stan silnika. Ważnym czynnikiem jest dobranie parametrów po Chip Tuningu tak aby samochód nie dymił ( brak DPF-a) dlatego zwracamy szczególną uwagę na mieszankę paliwowo-powietrzną zarówno na serii jak i po modyfikacji.

Efekt Chip Tuningu Ford S-MAX 1.8 TDCI

W większości Fordów mapy możemy modyfikować przez złącze OBD-II. Tak też jest w tym przypadku. Po zmianie softu możemy przejść do ponownej diagnostyki oraz pomiarów. Efekt finalny to  153 KM i 425 NM czyli + 26 KM i 62 NM. 

Jazda Fordem S-MAX 1.8 TDCI po Chip Tuningu stała się znacznie przyjemniejsza, bezpieczniejsza oraz…tańsza… Po optymalizacji silnik pali do 15 % mniej paliwa. Masz silnik 1.8 TDCI w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Chip Tuning Ford S-MAX 1.8 TDCI