Nasz  stały klient odwiedził nas swoim Fordem S-Maxem z silnikiem 2.0 TDCI 163 KM i 340 NM w serii. Cel był jasny. Większa moc, lepsza elastyczność i niższe zużycie paliwa. Piękny kolor, najbogatsza wersja wyposażenia i automatyczna dwu-sprzęgłowa skrzynia biegów…aż chce się jeździć przynajmniej teoretycznie…

Jazda testowa Fordem S-Max 2.0 TDCI 163 KM z Powershift

Moment obrotowy według producenta wynosi 340 NM, z doświadczenia wiemy,  że na hamowni jest to około 380 NM. Całkiem sporo, szkoda tylko, że nie czuć tego na drodze. Przy dużej masie własnej samochodu zdecydowanie brakuje “odejścia”. Skrzynia Powershift pracuje szybko, ale czasami można odnieść wrażenie, że zbyt pochopnie zbija biegi i wskazówka obrotomierza ląduje na 4000 obr/ min. Wniosek…potrzeba więcej mocy i momentu obrotowego.

Diagnostyka Forda

Wjeżdżamy na hamownię, zabezpieczamy samochód, podłączamy diagnoskop oraz manometry. Pomiar serii na hamowni i mamy wynik 165 KM i 362 NM. Niemalże fabryczny ideał. Pomiary bardzo powtarzalne. Parametry również bezbłędne więc możemy przystąpić do odczytu programu ze sterownika silnika Delphi DCM 3.5 . Odczyt oraz zapis odbywa się przez złącze diagnostyczne OBD-II. Po modyfikacji programu przechodzimy do “nagrody” za naszą pracę czyli pomiaru Chip Tuningu. Program miał być przede wszystkim bezpieczny dla silnika. Wynik to 190 KM i 405 NM. Efekt + 25 KM i 43 NM. 

Sprawdzamy efekt Chip Tuning Ford S-max 2.0 TDCI 163 KM Powershift w warunkach rzeczywistych

Jedziemy na obwodnicę. Specyfika programu miała dawać uczucie płynnego przyspieszania w pełnym zakresie obrotów. Na wykresie wyraźnie widać, że linia momentu jest maksymalnie wygładzona z niewielkim “peakiem” przy 1800 obr/min. Taka krzywa przyrostu mocy i momentu jest przede wszystkim przystosowana pod dwu-sprzęgłową automatyczną skrzynię biegów. Z relacji właściciela wiemy, że po miesiącu testowania spalanie spadło o około 0,5 – 0,7 litra na 100 km. A jego odczucia z jazdy są bardzo pozytywne.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Tagged with →