Silnik 2.0 TDCI produkcji koncernu PSA o mocy 163 KM i 340 NM który został zamontowany w tym Fordzie S-Max  to naszym zdanie naprawdę udane konstrukcje, dlatego też idealnie nadają się do Chip Tuningu. Właściciel tego egzemplarza zdecydował się na Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift  niemal od razu po zakupie tego samochodu. Rocznik 2014 z wygodną skrzynią automatyczną typu Powershift. Skrzynie te mają bardzo dobrą renomę wśród użytkowników, ze względu na bezawaryjność i trwałość. Jednak naszym zdaniem sama “kultura” pracy i radość z jazdy z taką skrzynią jest dosyć przeciętna.

Jazda próbna

Zanim przystąpimy do samej modyfikacji zaczynamy jak zwykle od jazdy testowej oraz sprawdzenia wrażeń z jazdy. Silniki 2.0 TDCI 163 KM należą do dosyć dynamicznych silników, jednak tak jak już powiedzieliśmy na wstępie efekt nieznacznie psuje skrzynia Powershift, która bardzo często podczas dynamicznego przyspieszania redukuje bieg w niewłaściwym momencie, silnik wchodzi na 3500 obrotów i po chwili ” nie ma czym jechać” wtedy dopiero skrzynia wrzuca wyższy bieg.

Po jeździe próbnej przyszedł czas na “rolki” . Zapinamy pasy, podłączamy diagnoskopy, na układzie wydechowym montujemy naszą sondę szeroko-pasmową, którą dokonujemy analizy spalin. Rozpędzamy S-maxa na 5- biegu i sprawdzamy jaką moc generuje silnik 2.0 TDCI 163 KM. Po przekroczeniu 4200 obrotów odpuszczamy gaz i pozwalamy na kilka minut swobodnego toczenia się aż do zatrzymania. W tym czasie komputer mierzy opory toczenia. Finalnie mamy wynik- 156 KM i 370 NM. Moc nieznacznie poniżej serii, jednak parametry pracy są w porządku. Odczyt ze sterownika Delphi DCM 3.5 odbywa się za pomocą złącza OBD-II.Po 30 minutach możemy wgrać zmodyfikowaną przez nas wersję.

Efekty Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift

Po modyfikacji możemy ponownie zmierzyć moc i sprawdzić parametry. Pomiar i mamy wynik 193 KM i 415 NM. Wynik + 37 KM i 45 NM. Pozostaje jazda próbna. Po modyfikacji można odnieść wrażenie, że samochód stracił jakieś 300 kg masy. Zbiera się zdecydowanie lepiej, a efekty czuć już od najniższych obrotów.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift

Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift

Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift

Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift

Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift

Chip Tuning Ford S-Max 2.0 TDCI Powershift

Tagged with →