Na Chip Tuning zawitał do nas Opel Insignia z silnikiem doładowanym o mocy 140 KM i 200 NM. Dodatkowo Insignia głównie zasilana jest LPG. Ten egzemplarz Opla był już po programie w innej firmie gdzie osiągnięto 234 NM i 160 KM. Problemem był jednak często powtarzalny błąd przeładowania, dlatego właściciel zdecydował się początkowo na wgraniu serii w ASO, a po pewnym czasie na Chip Tuning w K-Sport.

Jazda testowa

Z reguły silniki te generują dużo wyższe parametry niż deklaruje producent. Najmocniejsze egzemplarze miały około 160 KM i 260 NM. Ten pracuje na LPG, dlatego też spodziewamy się, że jego parametry będą nieznacznie niższe. Zaczynamy jednak od jazdy próbnej, żeby sprawdzić odczucia z jazdy. W Insignii silnik 1.4 Turbo radzi sobię trochę gorzej niż w Astrze. Masa dodatkowa około 300 kg robi swoje. Tym bardziej naszym zdaniem warto zrobić Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM.

Wjeżdżamy na “rolki” żeby sprawdzić moc Opla Insignii 1.4 Turbo z instalacją gazową. Całe strojenie będzie ustawione pod instalacje LPG. Podczas diagnostyki jak i po programie kluczową rolę będzie odgrywał stosunek paliwowo-powietrzny czyli AFR (Air fuel ratio). Robimy pomiar i czekamy na wynik. Wykres z poprzedniej firmy tunerskiej pokazywał moc seryjną 149 KM i 229 NM. Wynik na naszej hamowni to 148 KM i 230 NM. Sprawdzamy parametry pracy silnika. Wszystko działa poprawnie, jednak instalacja gazowa wyraźnie nie radzi sobie z bardzo dużymi obciążeniami.

Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM

Odczyt programu odbywa się przez złącze diagnostyczne OBD-II. Modyfikacja i wgranie ponownie za pomocą złącza OBD-II. Możemy sprawdzić jak radzi sobie nasz program w Insignii. Robimy pomiar podczas którego sprawdzamy parametry pracy silnika. Wynik- 171 KM i 274 NM. Przyrost + 23 KM i 44 NM. Zdecydowanie lepiej niż u konkurencji. Od modyfikacji do napisania tego artykułu minęło ponad dwa tygodnie i właściciel jeździ bez najmniejszych problemów z przeładowaniem z którym borykał się na poprzednim programie.

Teraz Insignia “odpycha” się na drodze zdecydowanie lepiej niż na serii. Duży przyrost momentu w zakresie użytkowym 2500-4000 obr/min robi olbrzymią różnicę w porównaniu do seryjnego programu.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport

 

Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM

Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM

Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM

Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM

Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM

Chip Tuning Opel Insignia 1.4 Turbo 140 KM

Tagged with →