Insignia w wersji kombii waży około 1700 kg. To całkiem spora masa. O ile silniki 2.0 CDTI 160 lub 163 KM całkiem znośnie radzi sobie z masą własną pojazdu to wariant silnikowy o mocy 120 KM zupełnie nie chce współgrać z nadwoziem Opla. Użytkownik tej Insignii porusza się głównie autostradami, dlatego najbardziej czego mu brakowało to mocy. Parametry seryjne nie robią wrażenia 120 KM i 300 NM, jednak potencjał silnika jest olbrzymi, jednostka o mocy 120 KM różni się nieznacznie od wersji…163 KM, a tą różnicą jest program producenta. Jedziemy na drogę sprawdzić jakie wrażenia z jazdy ma użytkownik Opla Insignii 2.0 CDTI 120 KM.

Test drogowy,

wjeżdżamy na obwodnicę Opola, gaz do dechy i….oczekiwanie. Moment obrotowy jest zdecydowanie wyższy niż 300 NM, ale moc…znikoma. Jazda autostradą musi być dla kierowcy dosyć męcząca. Poza tym mimo przebiegu powyżej 200 tyś km, widać, że samochód jest w dobry stanie technicznym. Rocznik 2014 więc przebieg z pewnością wykonany głównie na autostradach .

Wracamy na hamownie i mierzymy moc silnika 2.0 CDTI 120 KM

Zapinamy pasy, podłączamy diagnoskop BOSCH KTS 540, sprawdzamy wszystkie sterowniki pod kątem błędów. Następnie przechodzimy do diagnostyki biegu jałowego, pracy zaworu EGR i układu paliwowego. Wszystko w normie więc przechodzimy do pomiaru mocy podczas którego dalej diagnozujemy tym razem układ doładowania. Wynik pomiaru to 129 KM i 342 NM. Opel dostał bonus od producenta, ale mimo wszystko rezerwa tej jednostki napędowej jest jeszcze ogromna. Przechodzimy do programu. W tym celu musimy wyciągnąć sterownik silnika i przeprowadzić “operację na otwartym sterowniku”.

Po programowaniu zabezpieczamy sterownik, wkładamy z powrotem na swoje miejsce i możemy przejść do ponownej diagnostyk i pomiarów.

Efekty Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 120 KM

Po rozgrzaniu silnika do temperatury roboczej możemy zmierzyć “nową moc” silnika. Zgodnie z ustaleniami z właścicielem celujemy w około 190 KM choć z silnika możemy osiągnąć nawet około 205 KM. Rozpędzamy rolki do 170 km/h, a hamownia mierzy moc. Wynik finalny to 189 KM i 425 NM. Efekt + 60 KM i 83 NM. Czekamy na właściciela żeby zrobić jazdę próbną i poznać jego odczucia.

Wyjeżdżamy na drogę główną i po pierwszym naciśnięciu pedału gazu użytkownik Insignii mówi ” Ok, możemy wracać, jest dobrze”  Wierzymy mu na słowo i zadowoleni ze swojej pracy po pokonaniu kilku kilometrów wracamy do siedziby K-Sport.

Masz taki silnik w swoim samochodzie ? Zapraszamy do K-Sport.

 

Tagged with →