Kolejna Insignia zawitała do nas w celu…naprawy…Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM z automatyczną skrzynią biegów był zabiegiem drugoplanowym. Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM 350 NM odmówił posłuszeństwa i wyświetlił komunikat “check engine” okazało się, że zapełnił się filtr DPF, dlatego właściciel szukając rozwiązania przyjechał do nas w celu usunięcia DPF-a i “wzmocnienia” swojej Insignii. W takich przypadkach działamy dwuetapowo. Najpierw usuwamy DPF programowo i fizycznie, następnie dokonujemy diagnostyki i finalnie wykonujemy Chip Tuning.

Najczęstsze problemy silników 2.0 CDTI

Diagnostyka jest w takich przypadkach kluczowa, ponieważ według naszych statystyk 90% problemów z filtrami DPF jest związana  z usterkami silnika. Znając jednak podstawowe wady silnika 2.0 CDTI zerknęliśmy najpierw na dwa elementy. Pierwszy to przewód układu doładowania, który ma słabe punkty i w wielu Insigniach po prostu pęka. I okazało się to strzałem w dziesiątkę. Przewód był pęknięty przez co zaburzony został stosunek paliwowo-powietrzny co sprawiło, że Insignia pracowała na zbyt bogatej mieszance i filtr DPF sobie po prostu z tym nie poradził. Drugim elementem bardzo wadliwym w tych rocznikach Insignii jest zawór regulujący ciśnienie doładowania. Ten w tym egzemplarzu został już kiedyś wymieniony na poprawioną wersję więc skupiliśmy się na usunięciu filtra DPF i wymianie przewodu doładowania.

Przechodzimy do Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM z automatyczną skrzynią biegów

Finalnie po skończeniu pracy nad DPF-em mogliśmy wykonać jazdę próbną i zacząć diagnostykę na hamowni. Po naprawie układu doładowania Insignia wygenerowała na hamowni seryjną moc 165 KM i 399 NM. Insignie przyzwyczaiły nas do tego, że generują nieco więcej momentu niż deklaruje producent. Wszystkie parametry po naprawie były prawidłowe, więc mogliśmy ponownie wyciągnąć sterownik Bosch EDC17CP08 i wgrać program z wyłączonym filtrem DPF i chip tuningiem.

Ponowne pomiary i mamy finalną moc 190 KM i 462 NM. Przyrost 25 KM i 63 NM. Na drodze Insignia odpycha się teraz naprawdę oszałamiająco. Dodatkowa elastyczność będzie nieoceniona dla osób podróżujących sporo po autostradach.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport

 

Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM z automatyczną skrzynią biegów

Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM z automatyczną skrzynią biegów

Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM z automatyczną skrzynią biegów

Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM z automatyczną skrzynią biegów