Kolejny egzemplarz Opla Insignii przyjechał do nas na profesjonalne zwiększenie mocy. Tym razem pracowaliśmy nad dwulitrowym dieslem o mocy nominalnej 160 KM i momencie obrotowym wynoszącym 350NM. Jak zwykle rozpoczęliśmy od jazdy testowej.

Jazda Oplem Insignią zawsze jest podobna. W zasadzie można powiedzieć, że jest typowy “przemieszczacz”. Insignia jest niezwykle ciężkim pojazdem, masa własna tego modelu zaczyna się od 1600 kg. Dla porównania waga VW Passata B7 zaczyna się od 1365 kg, dlatego nawet w wersji o mocy 160 KM można odnieść wrażenie, że mocy jest zdecydowanie mniej nie wspominając już o wersji 110 KM… Dodatkowym mankamentem Opla jest mało optymalne zestopniowanie skrzyni biegów. To wszystko sprawia, że Opel Insignia porusza się bardzo topornie po drodze mimo sporego momentu obrotowego.

Diagnostyka Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM

W silnikach 2.0 CDTI możemy spotkać się z wieloma problemami. Najczęściej spotykane to zawieszające się elektro-pneumatyczne zawory regulacji zmiennej geometrii, niesprawne zawory EGR co w konsekwencji prowadzi do problemów z DPF-em. Problemy z klapami wirowymi, nagminnie pękające przewody doładowania turbosprężarki oraz szybko zużywające się koło dwumasowe. Przed każdą modyfikacją poświęcamy około 2 godzin, żeby dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu zaczynając od podstaw jak np: poziom oleju i stan filtra powietrza kończąc na bardziej zaawansowanych parametrach jak ciśnienie różnicowe spalin podczas diagnozowania filtra DPF.

Ten egzemplarz przeszedł pozytywnie nasze testy więc mogliśmy przejść do modyfikacji. Parametry seryjne jakie generował silnik A20DTH to równe 160 KM i 411NM. Odczyt oraz zapis programu ze sterownika Bosch EDC 17C19 odbywa się przez złącze diagnostyczne OBD-II. W wersjach manualnych tych silników celujemy z mocą w około 200 KM.

Sprawdzamy efekty Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160 KM

Mierzymy moc po naszym indywidualnym strojeniu i mamy wynik 200 KM i 469 NM. Efekt to dodatkowe 40 KM i 58 NM które z pewnością robią olbrzymią różnicę w elastyczności samochodu a co za tym idzie w bezpieczeństwie jazdy.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Tagged with →