Chip Tuning oraz wyłączenie DPF i EGR w Opel Insignia 2.0 CDTI 160KM

Czasami zastanawiamy się nad zmianą nazwy na K-Sport Irmscher, kolejny Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160KM. Ople to najczęściej tuningowane przez nas samochody. Ten egzemplarz Insignii pochodzi z pierwszych lat produkcji. Właściciel postanowił usunąć filtr DPF. Po rozmowie z nami zdedydował się również profilaktycznie dezaktywować zawór EGR oraz podnieść moc silnika. Niesprawne zawory EGR bardzo często powodowały następne awarie silnika w tym problemy z klapami wirowymi.

Jazda testowa Insigniami w wersji 160 KM to przyjemne przemieszczanie się po mieście i obwodnicy. No właśnie…przemieszczanie się. Sprint do setki zajmuje…10 sekund. Jest to skutek sporej masy własnej samochodu.

Auto trafia na hamownię. Dokładna diagnostyka i zauważamy problem. Na szczęście naprawa nie trwa długo. Usterka typowa dla tych jednostek- zawór sterujący doładowaniem turbosprężarki nie działa poprawnie. Wymieniamy zawór i możemy przejść do dalszej diagnostyki. W serii samochód dysponował parametrami 164KM i 408 NM. Silniki koncernu GM bardzo często mają więcej mocy i momentu niż deklaruje to producent.

Sterownik trafia na “stół”. W Insigniach z silnikami Diesla odczyty i wgrywanie zmienionych map jest przeprowadzane bezpośrednio na otwartym sterowniku. Nie ma możliwości modyfikacji przez złącze OBD-II. Inaczej sytuacja przedstawia się w Insigniach z silnikami turbo-benzynowymi. W tym sterowniku Bosch EDC 17C19 wykonujemy kilka modyfikacji czyli dezaktywacja EGR i DPF oraz Chip Tuning . W tym czasie usuwany jest również sam filtr DPF bezpośrednio z układu wydechowego. Warto tu podkreślić, że bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią atrapę w miejscu samego filtra DPF. Pozostawiona pusta puszka może powodować w przyszłości problemy z układem doładowania. Wiele firm co gorsza usuwa również katalizator z filtrem DPF co prowadzi do przeładowywania turbosprężarki.

Pomiar efektów

Prace mechaniczne i na sterowniku zakończone więc samochód może trafić na hamownię. Analizujemy jak wyglądają doładowania silnika, mieszanka paliwowo-powietrzna, oraz jak pracuje sam układ paliwowy. Czas na pierwsze pomiary. Efekt: 202 KM i 472 NM. Czyli + 38KM i 64NM. Czas na próbę drogową.

(Nad)waga przestała mieć znaczenie. Więcej mocy i momentu sprawiło, że samochód przyspiesza znacznie lepiej od niskich obrotów silnika i przyjemnie rwie do przodu aż po wysokie obroty. Sprint do setki skrócił się znacząco, a przy tym właściciel tej Insignii może cieszyć się niższym spalaniem. Masz Insignię z silnikiem 2.0 cdti? Zapraszamy do K-Sport.

Chip Tuning Opel Insignia 2.0 cdti

Chip Tuning Opel Insignia 2.0 CDTI 160KM