Właściciel tego egzemplarza przyjechał do nas na Chip Tuning Opel Vectra 1.9 CDTI 120 KM z okolic Leszna. Samochód pochodzi z 2004 roku więc wiedzieliśmy, że do diagnostyki musimy podejść z olbrzymią uwagą. Silniki o pojemności 1.9 litra montowane w Oplach, Alfach i Fiatach mają różne opinie. Wersja o mocy 100 i 120 km czyli 8 zaworowa z reguły nie ma klap wirowych co znacząco zmniejsza awaryjność tych jednostek. Ten egzemplarz nie miał również montowanego w późniejszych wersjach filtra DPF.

Wersje 150 konne z końca produkcji czyli lata 2007-2008 w tej chwili borykają się z wieloma problemami technicznymi co często uniemożliwia bezpieczny chip tuning.

Wiek auta a Chip Tuning

Ten egzemplarz ma 13 lat i nie ma sprawdzonego pochodzenia. Bardzo istotna była więc rzetelna diagnostyka. Jazda próbna przebiegła prawidłowo, podczas jazdy po drogach wyraźnie było czuć, że samochód jest żwawszy niż inne 120-konne wersje, którymi jeździliśmy do tej pory. Bez szaleństwa, ale nieznacznie lepiej. Żeby sprawdzić co dokładnie dzieje się pod maską tego auta z Rüsselsheim wjechaliśmy na hamownie i podłączyliśmy osprzęt.

Szybciej nie zawsze znaczy lepiej…

Okazało się, że ciśnienie doładowania rośnie zbyt szybko i maksymalny moment osiągany jest przy około 1700 obrotów/min…zdecydowanie za szybko…i przede wszystkim niezgodnie z parametrami zapisanymi w ECU. Dokładna diagnostyka i znaleźliśmy problem…układ podciśnień działał nieprawidłowo. Po naprawie maksymalny moment przeniósł się w okolice 1950 obr./min… Teoretycznie “zepsuliśmy auto” bo przed naprawą turbo “wstawało” wcześniej, ale warto pamiętać, że taki “samoistny chiptuning” bardzo często kończy się poważnymi awariami. Przy profesjonalnym chip tuningu ważne jest to, aby silnik realizował zadane przez tunera wartości zapisane w ECU.  Ponowna diagnostyka po naprawie i już wiemy, że mimo “niemłodego wieku” auta, możemy bezpiecznie podnieść w nim moc.

Intrygujące miejsce montażu sterownika w Oplach…

Otwarty sterownik Bosch EDC16 podczas Chip Tuningu

Otwarty sterownik Bosch EDC16 podczas Chip Tuningu

Zdecydowaliśmy się zrobić odczyt i remap bezpośrednio ze sterownika silnika. W Vectrach zamontowany jest sterownik firmy Bosch model EDC16. Po remapie pora zainstalować sterownik z powrotem w prawym nadkolu ( co ciekawe Ople Zafira B, Vectra C  Astra H miały zamontowane sterowniki w prawy lub lewym nadkolu czyli miejscach najczęściej narażonych na uszkodzenia podczas kolizji drogowych – dziwny zbieg okoliczności)Pomiary na hamowni z dokładną analizą układu paliwowego ( auto bez DPF-a) I już widzimy, że silnik jak na swój wiek i poziom eksploatacji znakomicie realizuje zapisane paramtery. Wynik finalny to 146 KM i 381 Nm ze wspaniałym przyrostem w zakresie od 1800-3000 obr/min. Przyrost to bezdymne 23 KM i 82 NM

Czy warto zrobić  Chip Tuning Opel Vectra 1.9 CDTI  120 KM

Pora na przejażdżkę na nowym programie. Moment obrotowy większy niż w seryjnych wersjach 150 km. Vectra w wersji Caravan to ciężkie auto więc dodatkowa dawka mocy będzie bardzo przydatna dla właściciela tego Opla. Czy waszym zdaniem warto zrobić Chip Tuning w Opel Vectra 1.9 CDTI  120 KM? Naszym zdaniem jak najbardziej tak. Dlaczego warto wykonać to u nas? Mamy bardzo duże doświadczenie w silnikach 1.9 CDTI. Samochody z tymi silnikami mają już swoje problemy techniczne z racji wieku i przebiegu, dlatego warto zrobić Chip Tuning w firmie, która zawsze zaczyna modyfikację od diagnostyki i ewentualnych napraw.Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo modyfikacji. Zapraszamy na Chip Tuning Opel Vectra 1.9 CDTI  120 KM do K-Sport.

Wykres mocy Chip Tuning Opel Vectra 1.9 CDTI 120 KM

Wykres mocy Chip Tuning Opel Vectra 1.9 CDTI 120 KM

Chip Tuning Opel Vectra 1.9 CDTI 120 KM

Chip Tuning Opel Vectra 1.9 CDTI 120 KM

Otwarty sterownik Bosch EDC 16 podczas Chip Tuningu

Otwarty sterownik Bosch EDC 16 podczas Chip Tuningu

Tagged with →