Na Chip Tuning przyjechał do nas Opel Vivaro z silnikiem 2.0 CDTI 115 KM i 290 NM w serii. Samochód sam w sobie nie jest ciężki, ale służy głównie do poruszania się po autostradach z pewnym obciążeniem. Właścicielowi brakowało przede wszystkim elastyczności podczas jazdy na autostradzie z większymi prędkościami ,dlatego zdecydował się na Chip Tuning w K-Sport. Samochód całkiem świeży z końca 2013 roku, wyraźnie było widać, że właściciel dba o samochód. Mimo, że Vivaro służy jako auto do pracy to wszystkie materiały eksploatacyjne wymieniane są na czas. Stan idealny również wzorowy. Jednostka 2.0 CDTI właściwie powinna się nazywać DCI. Wyprodukowana przez Renault wyłącznie przełożona do Opla. Jedyna różnica to logo na osłonie silnika. W środku Vivaro widać również wiele zapożyczeń z “francuskiego bliźniaka”.

Razem z właścicielem wybraliśmy się na jazdę próbną. Elastyczność Vivaro nie robiła dużego wrażenia. Typowy samochód do przemieszczania się z punktu A do punktu B. Wracamy więc na hamownię, żeby poprawić nieco koncern Renault.

Mierzymy moc

Spinamy pasy, podłączamy diagnoskop i mierzymy Vivaro 2.0 CDTI. Moc jaką zmierzyliśmy to 123 KM i 325 NM. Trochę więcej niż deklaruje Opel, ale to i tak za mało. Dalsza diagnostyka i możemy przejść do odczytu seryjnego programu. Odczyt przez złącze OBD-II. Sterownik Bosch EDC17Cp42 “żywcem” przeniesiony z Renault.

Modyfikujemy program i testujemy. Wgranie przez OBD-II, kodowanie wtrysków i możemy mierzyć rezultaty. Pierwszy pomiar pokazuje 155 KM i 383 NM. Przyrost mocy 32 KM , moment obrotowy wzrósł o 58 NM. Sprawdzamy dalej czy pomiary są powtarzalne, oraz czy wszystkie parametry pracy silnika są realizowane zgodnie z naszymi założeniami zapisanymi w sterowniku silnika. Podczas diagnostyki nic nie budzi naszych zastrzeżeń więc spokojnie możemy oddać auto w ręce klienta i wybrać się na jazdę testową.

 Efekty Chip Tuning Opel Vivaro 2.0 CDTI 115 KM

Kilka kilometrów jazdy testowej i już widać olbrzymią różnicę w pracy silnika oraz jego elastyczności, ale to co dla właściciela było najważniejsze czyli moc zostanie jeszcze przetestowane na autostradzie.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport

Chip Tuning Opel Vivaro 2.0 CDTI 115 KM

Chip Tuning Opel Vivaro 2.0 CDTI 115 KM

Chip Tuning Opel Vivaro 2.0 CDTI 115 KM

Chip Tuning Opel Vivaro 2.0 CDTI 115 KM

Chip Tuning Opel Vivaro 2.0 CDTI 115 KM

Chip Tuning Opel Vivaro 2.0 CDTI 115 KM

Tagged with →