Na Chip Tuning trafiła do nas najświeższa jednostka grupy PSA o pojemności 1.6 litra. Moc nominalna 120 KM i moment obrotowy wynoszący 300 NM, a to wszystko “zapakowane” w zgrabne nadwozie Peugeota 308 SW. Parametry wystarczające na jazdę po mieście, ale co z bezpieczeństwem podczas wyjazdu za miasto lub na wakacje? Dodatkowy ciężar w postaci kompletu pasażerów bardzo obniża elastyczność samochodu a co za tym idzie komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Na szczęście w kilka godzin możemy bezpiecznie podnieść moc tego egzemplarza do około 140 KM i 380 NM.

Jazda testowa Peugeotem 308 1.6 BlueHDI 120 KM

Razem z właściciel pojazdu jedziemy na obwodnicę przetestować “Puga” przed Chip Tuningiem. Auto w dobrej kondycji, silnik z niewielkim przebiegiem. Podczas jazdy często rozmawiamy z właścicielami o eksploatacji samochodu. Bardzo cieszy nas olbrzymia świadomość i wiedza naszych klientów na temat motoryzacji i prawidłowego użytkowania samochodu. Oznacza to, że trafiają do nas prawdziwi fani motoryzacji. Po jeździe próbnej jak zwykle przechodzimy do pomiarów na hamowni oraz pełnej diagnostyki.

Podczas pomiarów okazuje się , że silnik generuje nieco więcej niż deklaruje producent. A dokładnie 128 KM i 345 NM. Jednak wszystkie parametry są w normie więc możemy podejść do Chip Tuningu. Silnik 1.6 Blue HDI sterowany jest za pomocą ECU produkcji Boscha, a dokładnie modelu EDC17C60. Jakiekolwiek zmiany w sterowniku wymagają jego demontażu oraz otwarcia. Program odczytany , zmodyfikowany i wgrany do sterownika więc możemy sprawdzać rezultaty.

Efekty Chip Tuning Peugeot 308 1.6 BlueHDI 120 KM

Odpalamy silnik, czekamy , aż nabierze odpowiedniej temperatury i możemy mierzyć moc oraz moment obrotowy. Wynik to 140 KM i 397 NM ! Przyrost mocy to 12 KM, natomiast momentu to 54 NM. Na drodze elastyczność silnika jest nie do poznania w stosunku do serii. Szczególne wrażenie robi dodatkowy moment obrotowy jednostki 1.6 BlueHDI po Chip Tuningu.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-sport.

 

Tagged with →