92 KM i 215 NM , już same liczby wskazują dlaczego warto zrobić Chip Tuning Peugeot 308 1.6 HDI. Nowoczesne samochody robią się coraz cięższe, a pojemności silników coraz mniejsze. Dodatkowo normy i wymogi Unii Europejskiej sprawiają, że producenci siników mają mocno ograniczone pole manewru. Układy wydechowe stają się coraz bardziej skomplikowane. To wszystko sprawia, że moc i moment diesli jest ograniczona, nie z powodu ich możliwości, ale z powodu norm. Właściciel tego Peugeota 308 1.6 HDI przyjechał do nas z okolic Wrocławia, żeby wykorzystać w pełni potencjał swojego silnika.

Jazda próbna i zdziwienie….

Na próbie drogowej rozmawialiśmy z właścicielem o jego poprzednich Peugeotach. Wcześniej również posiadał 308 1.6 HDI, ale w poprzedniej wersji o oznaczeniu T7 ( fan Peugeotów…tak jak my). Po zakupie tej “trzystaósemki” zdziwiony był jej elastycznością w porównaniu do poprzedniego silnika 1.6 HDI. Parametry podane przez producenta to 92 KM i 215 NM. Na drodze czuć jednak, że momentu będzie zdecydowanie więcej. Nie tracąc czasu wracamy do siedziby i wjeżdżamy na “rolki”

Pomiary na hamowni przed Chip Tuning Peugeot 308 1.6 HDI

Kilka pomiarów podczas których robimy diagnostykę układu doładowania, paliwowego oraz sprawdzamy kilka innych elementów.  Pomiary bardzo równe wskazują w serii około 101 KM i 263 NM… to sporo więcej niż deklaruje producent. Wiele osób widząc wyniki swoich samochodów jest zdziwiona jak dalece parametry mogą odbiegać od deklaracji producenta. Parametry są jednak w normie. Możemy więc wysnuć wniosek, że moc i moment nie są efektem usterki ( bardzo często wyższa moc i moment są efektem usterek silnika).

Odczyt programu

Żeby odczytać zawartość sterownika marki Bosch EDC17C10 musieliśmy otworzyć sterownik i zrobić odczyt w trybie boot-mode. Po odczycie możemy wgrać już zmieniony program lub ewentualne poprawki przez złącze OBD-II.

Efekty Chip Tuning Peugeot 308 1.6 HDI

Właściciel pyta jakich rezultatów możemy oczekiwać. Ze względu na układ przeniesienia napędu ograniczamy moment obrotowy i celujemy w 300 NM i około 125 KM. Sprawdzamy moc na hamowni po zmianie programu. Hamownia mierzy 123 KM i 295 NM. Efekt + 22 KM i + 32 NM. 

Jedziemy na drogę sprawdzić efekty oraz skontrolować parametry pracy silnika. Silnik 1.6 HDI nabrał elastyczności, ale przede wszystkim mocy, spodziewamy się również spalania niższego o około 10%. Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

 

Chip Tuning Peugeot 308 1.6 HDI

Chip Tuning Peugeot 308 1.6 HDI

Wykres mocy- Chip Tuning Peugeot 308 1.6 HDI

Wykres mocy- Chip Tuning Peugeot 308 1.6 HDI

Tagged with →