Peugeot Partner w wersji Tepee jest idealnym połączeniem samochodu do pracy i do użytku codziennego. Jednak silnik 1.6 HDI o mocy 75 KM i momencie obrotowym 175 NM to zdecydowany za mało jak na gabaryty tego pojazdu. Właściciel tego “Puga” , na co dzień przedsiębiorca używa go do pracy. Po pracy jest fanem motoryzacyjny, który brał udział w programie ” Wydaje Ci się, że umiesz jeździć”. Co ciekawe podczas oczekiwania na wykonanie chip tuningu w Peugeocie do biura weszli dwaj inni klienci, żeby pozostawić samochód na chip tuning na następny dzień i okazało się, że wszyscy w trójkę znają się z….programu “Wydaje Ci się, że umiesz jeździć”. Ciekawy zbieg okoliczności.

Wróćmy jednak do Peugeota. Silnik 1.6  HDI 75 KM, 175 NM i przyśpieszenie do setki……17,5 sekundy. Jak na te czasy to już zdecydowanie za wolno do bezpiecznego poruszania się po drogach. Jedziemy na jazdę testową i sprawdzamy Partnera na drodze. Przebieg rzeczywisty około 165 tyś km, więc warto już przyjrzeć się FAP-owi, płyn Eloys wystarcza z reguły na około 180-250 tyś km. To co zostaje w filtrze po użyciu płynu Eloys to tlenki ceru, które nie są wypalane, a więc “zapychają” FAP-a.

Wjeżdżamy na rolki i przeprowadzamy diagnostykę biegu jałowego, później diagnostyka dynamiczna czyli podczas pomiarów mocy, wynik to 82 KM i 195 NM. Parametry w normie. Filtr FAP niebawem będzie wymagał uwagi właściciela. Poziom dodatku to około 12 %. Dodatkowo według obliczeń sterownika zapełnienie filtra FAP na dosyć wysokim poziomie. Po przekazaniu właścicielowi uwag przechodzimy do modyfikacji programu. W tym przypadku konieczny był demontaż sterownika i przeprowadzenie modyfikacji bezpośrednio przez BOOT mode.

Sprawdzamy efekty Chip Tuning Peugeot Partner 1.6 HDI 75 KM

Sterownik zamontowany, silnik odpalony i rozgrzany więc możemy sprawdzać rezultaty naszej pracy. Pomiar hamowni to 103 KM i 242 NM. Przyrost 21 KM i 47 NM.  Odczuwalna różnica zaczyna się już od 1700 obr/min więc elastyczność się zdecydowanie poprawi.

Jedziemy na drogę sprawdzić jak działa Chip Tuning Peugeot Partner 1.6 HDI 75 KM . Rożnica jest bardzo odczuwalna, przyspieszenie, elastyczność w końcu na przyzwoitym poziomie. Czekamy jeszcze tylko na informacje od właściciela na temat spalania.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Wykres mocy Peugeot Partner 1.6 HDI 75 KM

Wykres mocy Peugeot Partner 1.6 HDI 75 KM

Tagged with →