Mało popularny samochód z bardzo popularnym silnikiem trafił do nas na modyfikację programu. Seat Exeo to rzadki widok na naszych drogach natomiast silnik, który w nim pracuje jednostka 2.0 TDI 143 KM i 340 NM to niezwykle popularny motor. Model Exeo to po prostu odnowione Audi B7 ze znaczkiem Seata. Jak zwykle zaczynamy od jazdy próbnej i diagnostyki.

Jazda próbna Seatem Exeo 2.0 TDI

Silnik 2.0 TDI o oznaczeniu producenta CAGA z mocą nominalną 143 KM i momentem 320 NM występujący również m.in. w Audi A4 B8 to bardzo udana konstrukcja, znamy wiele przypadków gdzie te silniki robią bez większych usterek przebiegi rzędu 400 tyś km, co w dobie obecnej motoryzacji jest nie lada wyczynem. W tym egzemplarzu już na samym początku wyłapaliśmy problem z temperaturą cieczy chłodzącej. Przez całą jazdę próbna wskazówka temperatury nie przekroczyła…50 stopni. Ten problem spędzał sen z powiek właściciela Seata, ale niestety wymiana termostatu nie pomogła. Temperatura wskazywana była zgodna z faktyczną temperaturą płynu, więc czujnik nie był problemem. Pozostała wymiana drugiego termostatu.

Wjechaliśmy na hamownię w celu sprawdzenia pozostałych parametrów. Zastanawiał nas stan filtra DPF. Przy tak niskich temperaturach płynu chłodzącego sterownik z pewnością nie włączał aktywnego wypalania filtra cząstek stałych. Pomiary na hamowni wskazały moc 150 KM i 359 NM. Co ciekawe filtr DPF miał ciśnienie różnicowe oraz zawartość sadzy w granicach normy. Pozostałe parametry poza sporadycznie zawieszającym się zaworem EGR w normie. Jednak niepokojące były wycieki oleju z okolic zasilania olejem turbosprężarki, dlatego razem z właścicielem podjęliśmy decyzję o usunięciu usterek i dopiero po tym na wykonanie Chip Tuningu. Trzy dni później Seat ponownie zawitał na naszej hamowni. Tym razem temperatura była już w normie, a wycieki zlikwidowane. Więc przeprowadzamy diagnostykę jeszcze raz i możemy wgrywać przygotowany przez nas wcześniej program.

Sprawdzamy efekty Chip Tuning Seat Exeo 2.0 TDI 143 KM

Przeprowadzamy pomiar i mamy wynik 190 KM i 443 NM. Wynik +40 KM i 84 NM. Parametry w normie więc możemy jechać na jazdę próbną. Jak zwykle w tym silniku mamy efekt ” WOW” różnica jest naprawdę bardzo mocno i przyjemnie odczuwalna.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport

 

 

Tagged with →