W celu podniesienia mocy odwiedził nas piękny biały Seat Leon III z silnikiem 1.4 TSI o mocy 122 KM i 200 NM. Nam osobiście Leon III generacji podoba się dużo bardziej niż samochody innych marek tego segmentu, więc z olbrzymią ochotą przystąpiliśmy do Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI .

Jazdę próbną połączyliśmy z rozmową z właścicielem na temat prawidłowego serwisowania samochodu. Zdumiewają nas zalecenia ASO dotyczące w szczególności interwałów wymiany płynów eksploatacyjnych oraz filtrów. ASO Seata zaleca wymianę oleju w silniku 1.4 TSI co dwa lata lub 20 tyś km. Zarówno czas jak i przebieg za duży dla trwałości silnika i podzespołów. Silnik 1.4 TSI radzi sobie całkiem dobrze z wagą Leona. Jest dość elastyczny, ale brakuje mu mocy. Z pewnością powody do narzekania mogą mieć właściciele ciężkich Passatów z tym silnikiem. W tym egzemplarzu wyraźnie czuć, że silnik dostał ( jak większość aut z grupy VAG) spory bonus od producenta, ale to jeszcze ocenimy na hamowni.

Wjeżdżamy na “rolki”

Pomiary mocy i momentu łączymy od razu ze sprawdzeniem parametrów pracy silnika. Hamownia wykazuje moc 140 KM !! i 250 NM. Bonus w postaci 18 KM i 50 NM był odczuwalny na drodze. Wszystkie parametry poza AFR w normie. Producent w programie nieco pożałował paliwa temu silnikowi zwłaszcza w górnej partii obrotów przy największym obciążeniu, dlatego jako jeden z celów postawiliśmy sobie naprawić “ekoorientacje” tego Leona. Modyfikacje programu udało się zrobić bezinwazyjnie poprzez złącze OBD-II.

Sprawdzamy efekty Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI

Rozgrzewka na rolkach i robimy pierwszy pomiar. Wynik 162 KM i 272 NM. Wynik + 22 KM i 21 NM. Naszym założeniem było ograniczyć przyrost momentu obrotowego ponieważ seryjnie samochód i tak otrzymał już spory bonus od producenta. Cel polepszenia AFR-u również został osiągnięty. Teraz stosunek paliwowo-powietrzny jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla tego silnika.

Jazda próbna.

Aby sprawdzić efekty udaliśmy się na obwodnicę Opola.  Seat po Chip Tuningu dużo chętniej przyspiesza, a to co dzieje się powyżej 3000 obr/min to już prawdziwa przyjemność z jazdy.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI

Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI

Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI

Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI

Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI

Chip Tuning Seat Leon 1.4 TSI

Tagged with →