Chip Tuning Skoda Octavia 1.8 TSi to obowiązkowy zabieg w tych silnikach. Produkt koncernu Volkswagena miał kilka wersji mocy. Nasza egzemplarz miał 160 KM w serii, są jednak wersje o mocy 120 KM i co ciekawe jest to dokładania taki sam silnik jak wersja 160 KM a jedyna różnica to soft, co oczywiście można zmienić w K-Sport.

Dane producenta wskazują na przyspieszenie od 0-100 km/h w czasie 8 sekund. My jednak mieliśmy wrażenie, że sprint trochę dłużej. Jeżdżąc po mieście samochód w serii reaguje dobrze na gaz. Czuć moc przy wyższych obrotach, ale brakuje momentu obrotowego na dole. Długie przełożenie skrzyni biegów sprawia, że trzeba bardzo często zmieniać biegi. A co za tym idzie komfort jazdy po mieście jest dość słaby.

Wjeżdżamy na hamownię, żeby zobaczyć co pokażą nam “kreski” w tym egzemplarzu. Silniki 1.8 TSi to nasza specjalność. Uwielbiamy to uczucie na drodze po chip tuningu gdy Skoda jedzie tak jak powinna czyli wciska w fotel, ale zanim to nastąpi musimy sprawdzić czy ta Skoda jest sprawna i nadaje się na chip tuning. Jako jedyny tuner oferujący ” Gwarancję Bezpieczeństwa Silnika” musimy sprawdzić bardzo rzetelnie stan silnika przed chip tuningiem. Ten egzemplarz miał spory bonus mocy 180 KM i 255NM. Jednak wszystkie logi jakie udało nam się zebrać podczas diagnostyki pokazały, że parametry pracy są w normie.

Czas na chip tuning czyli remap. Sterowniki w tych silnikach Bosch MED 17.5 trzeba wyciągnąć z podszybia i otworzyć po czym można dopiero zgrać program w nich zawarty. Zmiana programu i samochód wraca na podszybie.

Diagnostyka po chip tuningu

Ten moment lubimy najbardziej. Przyrosty mocy. Najpierw jednak odpowiednia diagnostyka. Finalnie uzyskaliśmy 206 KM i 331 NM. Co ciekawe silniki 1.8 Tsi 120 KM osiągają takie same przyrosty !!! Właściciel na końcowej jeździe nie mógł wyjść z podziwu.  Przyrost 25 KM robi swoje, ale moment obrotowy + 76  NM czyni z tego samochodu prawdziwą “torpedę”.  Zadowolony właściciel mógł “spokojnie” wracać do Katowic ciesząc się po drodze większą elastycznością silnika. Dodatkowo w samochodzie wymieniliśmy olej na Millers Longlife EE 5w40 Nanodrive dzięki któremu mocy jest jeszcze więcej a silnik jest dodatkowo chroniony nanotechnologią. Po kilku tygodniach dostaliśmy od właściciela e-mail z podziękowaniami oraz informacją, że samochód pali trochę więcej niż przed chip tuningiem bo około 13-14 litrów na mieście, ale bierze całą winę na siebie bo nie może nacieszyć się zabawą w wciskanie pedału gazu do końca. Masz silnik 1.8 TSi w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Chip Tuning Skoda Octavia 1.8 TSi

Chip Tuning Skoda Octavia 1.8 TSi

Tagged with →