Kultowa Skoda Octavia RS z silnikiem 2.0 TFSI 200 KM i 280 NM trafiła do K-Sport na Chip Tuning. Pierwsze jednostki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem grupy VAG miewały sporo problemów technicznych dlatego kluczowa była diagnostyka silnika przed i po modyfikacji. Właściciel tej Octavki przyjechał do nas z Holandii. Niestety nie mógł być przy całym procesie chip tuningu i diagnostyki, z powodu innych planów, ale mogliśmy przynajmniej wykonać jazdę testową i chwilę porozmawiać o historii samochodu.

Jazda testowa Skodą Octavią II RS 2.0 TFSI 200 KM

Podstawową bolączką pierwszych silników 2.0 TFSI były zawory DV ( Diverter Valve) które “nie wytrzymywały ciśnienia”i upuszczały je zamiast utrzymywać w układzie doładowania. Miewaliśmy egzemplarze, które z powodu tej usterki miały 170 KM zamiast około 200 KM ( w pewnym egzemplarzu Audi S3 przed wymianą DV zmierzyliśmy 233 KM, po wymianie 313 KM). Podczas jazdy tym egzemplarzem Skody czuć było wyraźnie, że ten egzemplarz na seryjnym programie nie ma problemów z mocą. Przyspieszenie, elastyczność wszystko pracowało tak jak na serii powinno.

Pomiary mocy i diagnostyka na hamowni

Wjeżdżamy na “rolki” żeby zbadać moc seryjną Skody Octavii II RS 2.0 TFSI. Pierwszy pomiar i mamy wynik 205 KM i 294 NM. Parametry w porządku choć widać drobne problemy z ciśnieniem doładowania prawdopodobnie początki problemów z DV.  Niestety jest sobotnie popołudnie więc nie jesteśmy w stanie przeprowadzić wymiany zaworu. Więc zobaczymy reakcję układu doładowania nas przygotowanym przez na programie. Odczyt oraz zapis odbywa się przez złącze OBD-II.

Sprawdzamy efekty Chip Tuning Skoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Po wgraniu programu przystępujemy do kilku pomiarów. Wynik finalny to 240 KM i 383 NM. Przyrost + 35 KM i 89 NM robi wrażenie. Niestety problem niedoładowania się pogłębił dlatego właściciel został poinformowany o konieczności wymiany zaworu DV. Moc na sprawnym zaworze powinna być wyższa o kilka koni mechanicznych.

Wyjeżdżamy na drogę żeby poczuć nową moc w Skodzie Octavii RS. Odczucia i przyjemność z jazdy nieporównywalna. Moment obrotowy sprawił, że samochód stał się bardzo “agresywny” Niestety jazda próbna odbyła się bez właściciela pojazdu, ale możemy się domyślać jaką radość z jazdy sprawia mu teraz jego Skoda Octavia RS 2.0 TFSI po Chip Tuningu w K-Sport.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

 

Chip Tuning Skoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Chip Tuning Skoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Chip Tuning Skoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Chip Tuning Skoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Chip Tuning Skoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Chip Tuning Skoda Octavia II RS 2.0 TFSI

Tagged with →