Na chip tuning przyjechał do nas z Wrocławia właściciel Skody Rapid 1.6 TDI ze skrzynią DSG. Seryjnie według producenta silnik generuje 90 KM i 230 NM. Samochód od nowości w rękach jednej osoby. W bardzo ciekawej konfiguracji. Samochód często podróżuje w trasach więc przede wszystkim kierowcy brakuje mocy. Co ciekawe silniki z grupy VAG-a o mocy 90KM i 105 KM to te same jednostki. Różnica przy zakupie w zależności od modelu samochodu to przynajmniej 5000 zł. U nas zdecydowanie więcej niż 15 KM różnicy można uzyskać za mniej więcej 25 % tej kwoty.

Jazda próbna  Skodą Rapid 1.6 TDI 90 KM z DSG

Mimo niewielkiej mocy, auto radzi sobie dobrze w miejskim trybie jazdy, zdecydowanie gorzej było na obwodnicy. Skrzynia DSG znakomicie radziła sobie z miejskim zakresem obrotów, natomiast przy wyższych obrotach zdecydowanie brak mocy powodował pogorszenie komfortu jazdy. Nic straconego, kilka godzin i silnik będzie generował parametry podobne do 2.0 TDI 140 KM.

Diagnostyka na hamowni

Jednostki 1.6 TDI z deklarowaną mocą 90 KM mają bardzo często moc zbliżoną do wersji 105 KM. Mierzymy więc moc i moment silnika w Rapidzie. Wynik 102 KM i 268 NM. Wszystkie parametry pracy silnika w normie, więc możemy przejść do modyfikacji programu zawartego w sterowniku silnika Continental Simos PCR 2.1. Odczyt oraz zapis odbywa się bezpośrednio na otwartym sterowniku silnika. Trzy godziny po pierwszym pomiarze możemy sprawdzić ile mocy zyskał silnika w Skodzie.

Efekty Chip Tuning Skoda Rapid 1.6 TDI 90 KM DSG

Pomiar po Chip Tuningu wskazuje na moc 144 KM i 333 NM. Przyrost + 41 KM i 65 NM. Niestety ze względu na ograniczony czas nie mogliśmy wykonać jazdy próbnej po Chip Tuningu, ale mieliśmy okazję rozmawiać z właścicielem dwa tygodnie po modyfikacji. Radość w głosie gdy opowiadał jak samochód jeździ po Chip Tuningu wskazywała na poziom zadowolenia.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy na Chip Tuning.

 

Tagged with →