Właściciel tego egzemplarza Toyoty odwiedził nas w pewien piątek z całą listą pytań dotyczącą modyfikacji silnika 1.4 D4D. Był znakomicie przygotowany do rozmowy, od razu można było stwierdzić, że jest wielkim fanem motoryzacji. Po 30 minutach rozmowy zdecydował się na Chip Tuning w K-Sport więc możemy wnioskować, że mieliśmy przekonujące argumenty, a nasza postawa była godna zaufania. Około tygodnia później przyjechał po “dodatkowy zastrzyk mocy”.

Jazda próbna Toyota Auris 1.4 D4D

Rocznik samochodu 2008, więc była to wersja jeszcze bez filtra DPF. Już podczas pierwszej wizyty mogliśmy posłuchać jak pracuje jednostka 1.4 D4D, dziś możemy zobaczyć jak jeździ. Dźwięk pracy wręcz wzorowy. Niestety silniki 1.4 D4D mają jedną drobną wadę…małą pojemność. Efektem tego jest użyteczny zakres pracy pomiędzy 2500 a 3500 obr/min co wiąże się z częstą zmianą biegów.

Diagnostyka silnika 1.4 D4D

Wjeżdżamy na hamownię, zabezpieczamy samochód, podłączamy diagnoskop oraz dodatkową sondę szerokopasmową, która pomoże nam sprawdzić AFR ( stosunek paliwa do powietrza) oraz przygotować program bezdymny (brak filtra DPF). Producent podaje dane 90 KM i 190 NM. Późniejsze wersje dysponowały momentem 205 NM. Sprawdzamy moc i moment. Wynik: równe 90 KM i 196 NM. Dalej sprawdzamy doładowanie, ciśnienie na listwie, pracę układu wtryskowego, temperatury chłodziwa, spalin, pracę zaworu EGR. Stosunek AFR książkowy dopasowany oczywiście do wymogów Unii Europejskiej.

Odczyt programu tylko na otwartym sterowniku

Wyciągamy sterownik z komory silnika Toyoty i pierwsze zaskoczenie. Pierwszy egzemplarz, który nam się trafił z zabezpieczeniem przed wyciąganiem sterownika. To zawsze zwiastuje dalsze problemy. Okazało się, że sterownik w tej wersji jest inny niż podają wszystkie katalogi którymi dysponujemy. Po rozmowie z klientem stwierdziliśmy, że będziemy potrzebować trochę więcej czasu, więc umówiliśmy się na odbiór na następny dzień. Jednak po kilku godzinach problem udało się rozwiązać i zrobić odczyt programu.

Chip Tuning Toyota Auris 1.4 D4D

Po zmodyfikowaniu programu możemy sprawdzić rezultaty na hamowni. Wynik 104 KM i 225 NM. Przyrost + 14 KM i 30 NM.  Na drodze zakres użytkowy ( w branży tzw “PowerBand”) nie zmienił się znacząco, ale elastyczność zdecydowanie na plus. Czekamy na relację klienta odnośnie czasów elastyczności jakie “kręci” teraz Auris.

Masze taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Chip Tuning Toyota Auris 1.4 D4D

Chip Tuning Toyota Auris 1.4 D4D

Chip Tuning Toyota Auris 1.4 D4D

Chip Tuning Toyota Auris 1.4 D4D

Tagged with →