Klient przyjechał do nas na Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM z Górnego Śląska. Wykonaliśmy już sporo takich modyfikacji, więc postawił na firmę z doświadczeniem w dziedzinie silników 1.6 TDI. Silniki te mają olbrzymie rezerwy, które można bezpiecznie wykorzystać. Większość silników 1.6 TDI produkowana była na układzie wtryskowym Siemensa. W późniejszym okresie Siemensa zastąpił Bosch. W przypadku sterowników Siemensa zawsze trzeba otwierać sterownik, żeby wyłączyć blokadę tunerską, a dopiero potem można odczytać program za pomocą złącza OBD-II.

Ile mocy ma 1.6 TDI 105 KM….?

Silniki 1.6 TDI dysponują zazwyczaj mocą i momentem zdecydowanie wyższym niż deklaruje to producent. Najmocniejsze seryjne egzemplarze na naszej hamowni miały nawet 123 KM i około 295 NM. Najsłabsze pochodziły z początków produkcji silnika i generowały ok 105 KM i 250 NM. Wiele negatywnych zmian przyniosła aktualizacja softu w ASO po aferze “DieselGate”. Klienci zauważyli, że samochody stały się “ospałe”, zaczęły palić więcej przez co jazda stała się męcząca.

Jadąc tym egzemplarzem, który nie przechodził aktualizacji w ASO czuć było, że wszystko jest OK, ale nie jest to najmocniejsze 1.6 TDI jakim mieliśmy okazję jechać. Rocznik 2012 więc problemy z początków produkcji zostały już rozwiązane. Ciekawiło nas jaką moc wygeneruje ten egzemplarz. Wjeżdżamy więc na rolki żeby to sprawdzić. Pomiary i mamy wynik 110 KM i 287 NM. Moment przyjemny, ale zdecydowanie za mało mocy. Zdejmujemy podszybie żeby wyciągnąć sterownik i go odblokować. Dopiero po tej czynności możemy przejść do odczytu po OBD-II. Program odczytany, zmodyfikowany więc możemy sprawdzać efekty. Możemy wykonać różne programy, dowolnie ustawiając moc i moment obrotowy. W tym przypadku klient zdecydował, że robimy bezpieczny max.

Sprawdzamy efekty Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM

Pomiary i mamy efekt 152 KM i 327 NM. Przyrost + 42 KM i 49 NM. Sprawdzamy parametry, wszystko w porządku więc jedziemy na drogę sprawdzić różnicę.

Wjeżdżamy na obwodnicę Opola i wciskamy pedał w podłogę. Samochód zachowuje się jakby stracił jakieś 200 kg. Teraz jazda tym 1.6 TDI to prawdziwa przyjemność.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM

Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM

Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM

Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM

Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM

Chip Tuning Volkswagen Golf VI 1.6 TDI 105 KM