Na Chip Tuning zawitał do nas Volkswagen Golf VI z bardzo ciekawą jednostką 1.4 TSI CAVD o mocy nominalnej 160 KM i momencie wynoszącym 240 NM. W celu uzyskania bardzo wcześnie dostępnego momentu obrotowego Volkswagen zastosował w tej jednostce dwie formy doładowania 1. sprężarka mechaniczna Rootsa, która odpowiada za budowanie ciśnienia przy niskich prędkościach obrotowych. Pracuje do 3500 obr.min później zostaje pominięta. 2. Turbo-sprężarka która jest napędzana energią spalin działa w zakresie od 2000 obr.min do końca obrotów.  Z początku pomysł produkcji takiej jednostki wydawał się być rewolucją w świecie motoryzacyjnym. Niestety czas zweryfikował problemy tych jednostek. Na szczęście niektórym awariom możemy zapobiec. Jednym z podstawowych problemów była zbyt wysoka temperatura spalin przez co dochodziło do uszkodzenia tłoków. Podczas Chip Tuningu skupiamy się na tym, żeby wzbogacić stosunek paliwa do powietrza, a co za tym idzie obniżyć temperaturę spalin i zabezpieczyć jednostkę przed przykrymi skutkami.

Jazda testowa VW Golf VI 1.4 TSI 160 KM  przed Chip Tuningiem

Większość naszych klientów jest spoza Opola, więc na czas modyfikacji wybierają różne formy rozrywki począwszy od centrum handlowego poprzez restauracje, a na kinie skończywszy. Korzystając z okazji wykonujemy jazdę testową oraz rozmawiamy z klientami na temat modyfikacji oraz przeszłości pojazdu. Naszym zdaniem jazda testowa jest obowiązkowym elementem diagnostyki. Wiele usterek można wychwycić wyłącznie podczas testów drogowych…wiele innych usterek można wychwycić wyłącznie na hamowni…

Jazda testowa przebiegła pomyślnie więc przechodzimy do pomiarów na hamowni. Moc zmierzona to 169 KM i 255 NM. Wszystkie odczyty “live data” są w normie więc możemy przejść do odczytu programu ze sterownika Bosch MED 17.5.5. Po wgraniu programu sprawdzamy wynik zespołu K-sport. 204 KM i 290 NM. + 35 KM i + 35 NM. Warto jednak zauważyć, że są to wartości maksymalne. Przy prędkości obrotowej 2300 obr.min różnica wynosi aż 60 NM względem programu seryjnego. Jedziemy na obwodnicę sprawdzić rezultaty i musimy przyznać, że różnica jest kolosalna. Dodatkowym atutem jest niższa temperatura spalin.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

 

 

Tagged with →