Dlaczego warto zrobić Chip Tuning VW Passat B7 1.6 TDI? Odpowiedź jest prosta. Nie tak dawno bo jeszcze 10-15 lat temu 100 koni mechanicznych w ropniaku napędzającym duże kombi było zupełnie wystarczające do poruszania się po drogach. Dzisiaj dla komfortu i większego poziomu bezpieczeństwa mocy i elastyczności potrzebujemy znacznie więcej niż 105 KM i 250 NM, które rozwija wersja 1.6 TDI CR. Co więc zrobić gdy trafi się fajny egzemplarz używanego samochodu, ale z mniejszym silnikiem o pojemności 1.6 litra? A my marzymy o mocy “dwulitrówki”. Chip Tuning w takim wypadku jest idealnym rozwiązaniem.

Czego brakuje silnikowi 1.6 TDI ?

Ten egzemplarz Volkswagena Passata B7 pochodzi z 2013 roku. Podczas jazdy testowej, czuć było, że silnik jest dość elastyczny, ale zdecydowanie gorzej radzi sobie z dużą masą Passata. Wcześniej Chip Tuning silników 1.6 TDI CR robiliśmy w Golfach i Octaviach, gdzie ten silnik radził sobie znacznie lepiej. Przy przyspieszaniu do 2500 obr/min silnik napędzał się bardzo przyjemnie, ale powyżej tych wartości wyraźnie brakowało mocy. Naszym celem było więc uwolnienie z silnika większej mocy w rozsądnym zakresie.

Ile mocy w rzeczywistości ma 1.6 TDI CR ?

Po jeździe testowej wjechaliśmy Passatem na hamownię. Dokładna diagnostyk pomaga lepiej przygotować program oraz wykryć ewentualne problemy techniczne silnika. Po pomiarach okazało się, że ten egzemplarza silnika 1.6 TDI dysponuje nieznacznie większą mocą niż deklaruje to producent. Dokładne parametry przed chip tuningiem to 113 KM i 272 NM. Parametry pracy układu doładowania, układu paliwowego, filtra DPF jak i pozostałych elementów miały wzorowe parametry dlatego mogliśmy przejść do modyfikacji programu.

Dlaczego Chip Tuning VW Passat B7 1.6 TDI trwa trochę dłużej…

W przypadku silników 1.6 TDI grupy VAG na sterowniku Continetal Simos PCR 2.1 zgranie mapy jest nieco utrudnione. Najpierw trzeba wyjąć i otworzyć sterownik aby go odblokować, a następnie można dokonywać zmian w mapach przez złącze diagnostyczne OBD-II.

Finalnie Chip Tuning VW Passat B7 1.6 TDI zakończyliśmy programem na którym silnik wygenerował 147 KM i 302NM. Czyli + 34 NM i + 30 NM. Efektem takich przyrostów jest wykres “niemal płaski jak stół” co z pewnością przeniesie się na równomierne przyspieszanie samochodu od 1500 obr/ min aż pod czerwoną wskazówkę.

Krótkie podsumowanie jazdy testowej po Chip Tuningu VW Passat B7 1.6 TDI

Jazdę testową można podsumować krótkim komentarzem właściciela….”teraz to wciska w fotel”…w rzeczy samej.

Masz silnik 1.6 TDI grupy VAG w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Wykres mocy VW Passat 1.6 TDI

Wykres mocy VW Passat 1.6 TDI

Chip Tuning VW Passat B7 1.6 TDI

Chip Tuning VW Passat B7 1.6 TDI