Bardzo częsty silnik na naszej hamowni czyli dwulitrowy diesel koncernu Volkswagena. Oznaczenie producenta CFFB, moc nominalna 140 KM i 320 NM. Tym razem zamontowany w VW Sharanie rocznik 2011 z przebiegiem zaledwie 60 tyś km.  Sporadyczne problemy tych silników to zacinające się zawory EGR przez co mogą wystąpić problemy z filtrami DPF. Najczęściej jednak jakiekolwiek usterki są od razu sygnalizowane kontrolką “check engine” bądź świec żarowych.

 Jazda testowa VW Sharan 2.0 TDI 140 KM przed Chip Tuningiem

Wielokrotnie jeździliśmy już Sharanami, ale najczęściej w wersji 170 KM. Przy masie pojazdu wynoszącej około 1850 KG wersja 140 KM to zdecydowanie za mało… brakuje elastyczności oraz mocy.

Wjeżdżamy na hamownię, zabezpieczamy pojazd oraz analizujemy kody błędów poszczególnych sterowników. Najważniejszy dla nas sterownik silnika nie zawiera żadnych błędów. Możemy więc przejść do pomiaru oraz logowania parametrów rzeczywistych pracy silnika. Wynik pomiaru to 140 KM i 340 NM. Wszystkie aktualne parametry  w normie, a filtr DPF ma prawidłowe ciśnienie różnicowe co wskazuje na jego dobrą kondycję.

Chip Tuning VW Sharan 2.0 TDI 140 KM

Odczyt zawartości sterownika Bosch EDC 17C46 odbywa się przez złącze OBD-II. Zmodyfikowaną przez zespół K-Sport mapę możemy śmiało wgrywać do sterownika i sprawdzać rezultaty naszej pracy.  Wynik to 176 KM i 437 NM.  Przyrost + 37 KM i 97 NM. Przyrost momentu obrotowego sprawi, że jazda tym  Sharanem będzie dużo bardziej bezpieczna dzięki lepszej elastyczności silnika.

Wyjeżdżamy na obwodnicę i sprawdzamy możliwości Sharana 2.0 TDI po Chip Tuningu w K-sport. Różnica jest kolosalna. Prawie 100 NM sprawia, że jazda jest bardzo przyjemna i przede wszystkim bezpieczna. Dodatkowym atutem będzie z pewnością niższe spalanie. Według naszego doświadczenia może spaść nawet o litr oleju napędowego na 100 km.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do K-Sport.

Tagged with →