Pięcio-cylindrowe silniki grupy VAG mają znakomitą renomę jako bezawaryjne i ekonomiczne jednostki napędowe. Silnik o mocy 131 KM i momencie 340 NM radzi sobie dobrze z pustą “paką”, ale przy dużym obciążeniu “nie ma czym jechać”. Dlatego klient zdecydował się na Chip Tuning, aby w pełni wykorzystać potencjał tego silnika. Samochód z 2008 roku z przebiegiem pod 300 tyś km, więc całkiem sporym.

Jak zwykle zaczęliśmy od jazdy testowej. Podczas diagnostyki na drodze możemy sprawdzić jak działa układ przeniesienia napędu, układ kierowniczy, układ hamulcowy i posłuchać dźwięku pracy silnika. Dzięki temu testowi możemy przekazać klientowi po chip tuningu pełny raport o stanie technicznym samochodu. Ten egzemplarz Transportera zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Pora więc wjechać na “rolki” i sprawdzić parametry silnika.

Diagnostyka na hamowni

Zapinamy pasy, podłączamy diagnoskop i sprawdzamy sprawność legendarnej jednostki napędowej 2.5 TDI R5. Moc deklarowana przez producenta 131 KM i 340 NM, nasza hamownia mierzy 137 KM i 356 NM. Parametry pracy silnika perfekcyjne. Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Możemy więc przejść do programu. Odczyt zawartości sterownika Bosch EDC 16U39 odbywa się przez złącze diagnostyczne. Klient wyraźnie zaznaczył, że” robimy max co się da” oczywiście w granicach bezpieczeństwa jednostki napędowej i układu przeniesienia napędu. Wgrywamy program i sprawdzamy rezultaty.

Efekty Chip Tuning VW Transporter T5 2.5 TDI 131 KM

Pierwszy pomiar na programie i sprawdzamy efekty. Wynik to 176 KM i 464 NM. Przyrost + 39 KM i 108 NM. Teraz z pewnością Transporterowi nie zabraknie mocy nawet przy pełnym obciążeniu. Sprawdzamy jeszcze parametry pracy silnika. Doładowanie idealnie pokrywa się z naszymi założeniami, tak samo stosunek paliwowo-powietrzny, przepływy powietrza, zawór EGR, DPF i temperatury spalin. Dzięki dokładnej diagnostyce przed i po chip tuningu możemy spać spokojnie. Bo wiemy, że nasza praca została wykonana rzetelnie.

Jedziemy na obwodnicę przetestować “nowego Transportera” Różnica jest kolosalna. Samochód wręcz “katapultuje” do przodu. Dysponuje znacznie wyższym momentem obrotowym dzięki czemu jest bardziej elastyczny, a jazda stała się dużo bardziej komfortowa.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Tagged with →