Jak działa Chip Tuning ?  

 

Więcej mocy, mniejsze spalanie i wszystko bez ryzyka- brzmi pięknie , ale jak działa Chip Tuning?

Każdy samochód ma centrum dowodzenia zwane sterownikiem silnika (ECU).Sterownik ten odpowiada za pracę wielu podzespołów. Odpowiada m.in. za zadawanie ciśnień doładowania, ciśnień paliwa, dawki paliwa i wielu innych ustawień w różnych obciążeniach i warunkach. Chip tuning polega na indywidualizacji tych parametrów pod konkretny egzemplarz. Efektem jest większa moc, mniejsze spalanie i większa przyjemność z jazdy. Chip tuning pozwoli Ci odkryć Twój samochód na nowo. 

Dlaczego nie robi tego producent samochodu?

Producenci pisząc program w ECU muszą stworzyć bardzo uniwersalny program. Biorą pod uwagę różne warunki w jakich będzie pracował. Pozostawiają spore rezerwy mocy. Ich głównym celem nie jest optymalna praca silnika. Dla nas poza bezpieczeństwem jednostki optymalna praca to najwyższy priorytet. 

Dlaczego tak robią? 

Nie każdy dba o swój pojazd. Fabryka celowo obniża osiągi silnika, aby zabezpieczyć go przed awarią w wyniku niewłaściwej eksploatacji. Silnik niekiedy długo pracuje pomimo uszkodzeń elementów sterowania, bywa zasilany paliwem złej jakości, a używane materiały eksploatacyjne nie są wymieniane w terminie.Dodatkowo koncerny są ograniczenie wieloma restrykcjami prawnymi różniącymi się w zależności od kraju. Unia Europejska też narzuca swoje normy. To wszystko sprawia, że producenci podczas tworzenia programów do ECU muszą iść na ogromne kompromisy, które Ty możesz wykorzystać, jeśli dbasz o swój samochód. Wykorzystaj rezerwy pozostawione przez producenta i ciesz się większą mocą, mniejszym spalaniem i bezpieczniejszą jazdą z “Gwarancją Bezpieczeństwa Silnika”.

Chip tuning za i przeciw

Bardzo często można usłyszeć, lub przeczytać w internecie o negatywnym wpływie chip tuningu na silnik. Należy jednak pamiętać, że są to często opinie osób, które zrobił chip tuning montując taniego powerboxa z Allegro lub oddając samochód w ręce osób bez profesjonalnego sprzętu i wiedzy technicznej. Często diagnozując na hamowni samochody z problemami okazuje się, że jest to efekt taniego i niewystrojonego do konkretnego egzemplarza powerboxa.

Jeśli jednak chip tuning zrobisz w profesjonalnej firmie, regularnie serwisujesz swój samochód , tankujesz paliwo na sprawdzonych stacjach to możesz spokojnie wykorzystać rezerwy zostawione przez producenta.