Kolejny klient z silnikiem 2.0 TDI CR 177 KM 370 NM niezadowolony z osiągów silnika po aktualizacji oprogramowania w ASO Volkswagena.  Odczuwalna wolniejsza reakcja na pedał gazu, gorsza elastyczność silnika, wyższe zużycie paliwa oraz problemy z filtrem cząstek stałych. Takich skutków ubocznych doświadczają użytkownicy silników z grupy EA189 po “naprawie” serwisowej wadliwego oprogramowania.

Jazda testowa VW Passat B7 2.0 TDI CR 177 KM

Podczas jazdy próbnej silniki 2.0 TDI CR po aktualizacji wykazują się przede wszystkim gorszą elastycznością i odczuciem, że sprint do setki trwa zdecydowanie dłużej niż miało to miejsce na pierwotnym programie producenta. Nasze spostrzeżenia potwierdził właściciel pojazdu. Dodatkowo zwiększyła się częstotliwość wypalania filtra DPF oraz zużycie paliwa. Założeniem właściciela pojazdu był powrót do wcześniejszych ustawień i kultury pracy silnika. Mimo, że w tych jednostkach możemy osiągnąć około 220 KM i 460 NM to właściciel zdecydował się na “kosmetyczne” zmiany w programie. Przede wszystkim chodziło o poprawę elastyczności.

Pomiary na hamowni

Samochód był u nas na pomiarze kilka miesięcy wcześniej i wiedzieliśmy, że moc i moment już w serii były na dosyć wysokim poziomie, ale nie mieliśmy możliwości przeprowadzenia diagnostyki w celu sprawdzenia ewentualnych usterek. Przede wszystkim skupiliśmy się na układzie paliwowym. Dodatkowa moc i moment obrotowy mimo seryjnego programu często biorą się z problemu braku kontroli nad wtryskiwaczami. Wynik seryjny to 185 KM i 406 NM. Parametry układu paliwowego nie wzbudzały jakichkolwiek wątpliwości więc przeszliśmy do diagnostyki pozostałych układów. Po diagnostyce mogliśmy przystąpić do wgrania i sprawdzenia skorygowanego przez nas programu. Cel jaki chcieliśmy osiągnąć to lepsza elastyczność silnika w zakresie użytkowym, niższe spalanie, nieznacznie wyższa moc i moment obrotowy. Pomiar na poprawionym programie daje nam wynik 206 KM i 435 NM. Przyrost to 21 KM i 29 NM. Teoretycznie niewiele, ale na wykresie wyraźnie widać różnicę w zakresie  1600-2500 obr.min. Po jeździe testowej z właścicielem usłyszeliśmy, że właśnie o to chodziło.

Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

 

 

Tagged with →