Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI…TCDI…w każdym razie chodzi o Diesla…

Tak naprawdę ciężko ustalić czy piszemy tu o Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI czy 2.0 TCDI… w zasadzie chodzi o “dwulitrowego” diesla. Sam producent tego samochodu nie jest zgodny czy jego diesel nazywa się TCDI czy VCDI.  Dla naszej wygody będziemy go nazywać po prostu ” dieslem”. Niby zwykły samochód klasy kompakt, następca bardzo popularnego swego czasu Lanosa, ale fani programu “Top Gear” dobrze znają ten samochód z innej strony. W programie “Top Gear” realizowany był konkursu pt: ” Gwiazda w samochodzie za rozsądną cenę”. Co prawda w programie nie występowało kombi i nie w dieslu, ale jak to mówią Brytyjczycy… but still it is a Lacetti….

Jak jeździ się samochodem z “Top Gear” ?

Wróćmy do naszego egzemplarza. Rocznik 2007, więc  czekała nas rzetelna i dokładna diagnostyka pracy silnika na hamowni, ale przed tym jazda próbna. Lacetti jest niepozornym samochodem. Teoretycznie niewiele można się po nim spodziewać, ale jak na samochód tej klasy był dla nas naprawdę pozytywnym zaskoczeniem. Silnik, który według producenta powinien generować 121 KM i 300 NM bardzo przyjemnie odpychał się do przodu. W tej lekkiej karoserii dobrze radził sobie z miastem i trasą na obwodnicy. Można się więc zastanawiać po co robić Chip Tuning w takim samochodzie? Silnik o pojemności 2 litrów jest jednostką niewysiloną, która może generować znacznie więcej mocy i momentu bez szkody dla dalszej pracy silnika. Jednostki te niewiele różnią się od silnika o tej samej pojemności, który również był montowany w Chevroletach, ale  w większych  modelach gdzie generował około 150 KM i 350 NM.

Po jeździe próbnej czas na diagnostykę na hamowni. Po początkowych pomiarach miłe zaskoczenie. Silnik generuje 132 KM i 324 NM. Mimo upływu lat to trochę więcej niż obiecał producent. Dalsza diagnostyka ponownie nas zaskakuje. Wszystkie parametry pracy wyglądają naprawdę dobrze. Widać jednak, że dobry stan techniczny samochodu to nie przypadek, a rzetelność i dbałość właściciela pojazdu.

Sterownik zastosowany w tym “ropniaku” to znany i lubiany Bosch EDC16C39, w którym mapy modyfikujemy za pomocą złącza OBD-II. Po remapie czas sprawdzić nowe parametry. Kilka kilometrów na hamowni  w celu sprawdzenia nowych parametrów i możemy mierzyć moc. Rolki napędzają się do 170 km/h i po kilkudziesięciu sekundach mamy rezultat. 155 KM i 380 NM. Efekt + 33 KM i 56 NM. Liczby robią wrażenie, ale czy różnica będzie odczuwalna na drodze?

Po co komu Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI?

Na początku wspominałem, że silnik dobrze radzi sobie zarówno w trasie jak i na mieście, ale po Chip Tuningu Chevrolet Lacetti 2.0 Diesel to naprawdę bardzo szybki kompakt. Podsumowując. Ten niepozorny samochód naprawdę miło nas zaskoczył. Przede wszystkim pod względem technicznym. Solidna jednostka 2.0 Diesel została mocno ograniczona przez Chevroleta do 121 KM i 300NM. Po co robić Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 Diesel? Bo zawsze warto mieć więcej…. Masz silnik 2.0 VCDI w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Wykres mocy Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI

Wykres mocy Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI

Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI

Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI

Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI

Chip Tuning Chevrolet Lacetti 2.0 VCDI

Tagged with →