Skoda Octavia II z silnikiem 1.8 TSI to częsty “gość” na naszej hamowni, dlaczego warto zrobić Chip Tuning Skoda Octavia 1.8 TSI?  Bezpieczny Chip Tuning tego silnika pozwala osiągnąć wyniki Skody Octavii RS. Zacznijmy od początku.

Jak zwykle rozpoczęliśmy od jazdy próbnej. Seryjnie według producenta silniki 1.8 TSI dysponują mocą 160 KM i 250 NM. Jazda Skodą Octavią 1.8 TSI to… przyjemna jazda. Moc i moment seryjny są wystarczające do jazdy po mieście, ale jeśli właściciel takiego samochodu lubi poczuć jak auto wciska go w fotel to Chip Tuning Skody Octavii 1.8 TSI na pewno takie wrażenia zapewni. Poza tym samochód po Chip Tuningu nabiera bardziej indywidualnego charakteru, a praca silnika jest zoptymalizowana konkretnie pod dany egzemplarz. Rok produkcji tego modelu to 2011. Roczniki te były już pozbawione problemów z lat 2009-2010 gdzie zdarzało się , że rozciągał się łańcuch rozrządu i przeskakiwał przez co tłoki zderzały się z zaworami. Innym problemem wielu silników koncernu VAG do 2011 roku były wycierające się napędy pompy oleju. Przez co spadało ciśnienie oleju i mogło dojść do zatarcia silnika.

Ile mocy ma seryjny 1.8 TSI

Czas na pomiary na hamowni. Wiemy z doświadczenia, że silniki 1.8 TSI generują więcej mocy niż zapewnia producent. Moc 0d 165 do nawet 180 KM natomiast moment obrotowy od 260 do 290 NM. Po pomiarze okazuje się, że ten egzemplarz ma 174 KM i 262 NM. Zdrowa seria, ale trzeba jeszcze zweryfikować parametry pracy. Często okazuje się, że silniki, które generują prawidłową moc na hamowni mają jednak problemy techniczne. Dlaczego tak jest? Ponieważ poza maksymalną mocą i momentem ważny jest również przebieg momentu i mocy. W tej Skodzie parametry pracy silnika są prawidłowe. Nie widać żadnych oznak problemów technicznych.

Możemy przejść do modyfikacji programu. Sterownik, który znajduje się w tej Octavii daje nam trochę mniejsze możliwości podniesienia momentu obrotowego niż w innych silnikach 1.8 TSI. Zmieniamy więc parametry tak, aby właściciel był zadowolony a nowy program był bezpieczny dla silnika i sprawdzamy rezultaty na hamowni.

Octavia 1.8 TSI w 8 godzin zamienia się w Octavię RS…

Pierwsze kilometry na hamowni jak zwykle poświęcamy na sprawdzenie nowych parametrów pracy silnika po czym przechodzimy do pomiarów. Efekt finalny to 210 KM i 302 NM. Czyli + 36 KM i 40 NM. Parametry pracy są prawidłowe, stosunek paliwa do powietrza idealny dla turbobenzyny więc pora przetestować te 210 KM na drodze.

Niestety godzina 17  sprawia, że nie możemy przetestować auta w pełni. Korki na mieście sprawiają, że jazda testowa się wydłuża. Pomimo trudnych warunków czuć olbrzymią różnicę. Elastyczność silnika po Chip Tuningu sprawia, że bezpieczeństwo jazdy Skodą wzrasta znacząco. Wcześniej Skoda jechała jak na 1.8 TSI przystało czyli przyjemnie. Teraz łatwo można się pomylić z Octavią RS. A cały ten efekt możemy osiągnąć w silniku 1.8 TSI również w Twoim aucie. Masz taki silnik w swoim samochodzie? Zapraszamy do kontaktu.

Wykres z hamowni Skoda Octavia 1.8 TSI

Wykres z hamowni Skoda Octavia 1.8 TSI

Skoda Octavia 1.8 TSI na hamowni

Skoda Octavia 1.8 TSI na hamowni

Chip Tuning Skoda Octavia 1.8 TSI

Chip Tuning Skoda Octavia 1.8 TSI