Seryjny program, a przyjemność i bezpieczeństwo jazdy

Czy Chip Tuning Ford Mondeo 2.0 TDCI ma sens? Seryjny Ford Mondeo z mocą 136 KM i momentem 320 NM wydaje się być rozsądną propozycją na rynku samochodowym. Silniki produkcji koncernu PSA montowane również m.in. w Peugeotach miały sporo problemów technicznych. Jednak ten egzemplarz pochodzi z 2011 roku i spora część tych problemów została już przez producenta wyeliminowana. Sprint do setki zajmuje 9,5 sekundy. Producent podaje również, że maksymalny moment obrotowy dostępny jest od 1750 obr/min. Teoretycznie Ford Mondeo i silnik 2.0 TDCI powinien być niezwykle elastyczny. Niestety tak nie jest. Odczuwalna w jeździe była spora turbodziura oraz drastyczny spadek mocy po zmianie biegu. Te czynniki mocno obniżały bezpieczeństwo podróżowania. Żeby to zmienić właściciel tego Forda zdecydował się na profesjonalny Chip Tuning w K-Sport.

Poznaliśmy minusy Forda na drodze pora więc sprawdzić czy negatywne wrażenia to nie efekt jakiejś usterki. Mierzymy moc i moment silnika na hamowni podwoziowej oraz analizujemy przebieg krzywej wykresu. Wynik to 143 KM i 348 NM. Moc i moment prawidłowy. Moment obrotowy przy 1750 obr/min to 312 NM.  Mimo to porównujemy parametry pracy silnika poszukując ewentualnych usterek. Diagnostyka przed Chip Tuningiem ma olbrzymie znaczenie ponieważ zdarzają się przypadki gdzie silnik generuje odpowiednią moc i moment, a mimo to boryka się z usterkami. Dlatego jeśli ktoś proponuje Ci Chip Tuning w 2 godziny to możesz mieć pewność, że jedyną diagnostyką był pomiar na hamowni, a to często nie wystarczy. Ten egzemplarz jednak jest w pełni sprawny. Możemy więc przeprowadzić Chip Tuning.

W więkoszości Fordów zmieniamy mapy przez złącze OBD-II. Tak też jest w tym przypadku. Przy remapie musimy mieć na uwadze maksymalny moment obrotowy. Układ sprzęgła w tych samochodach nie cieszy się najlepszą opinią. Sprawdzamy efekty naszej pracy i mamy wynik…183 KM i 392 NM czyli +40 KM i + 44 NM. Pozostaje diagnostyka i próba drogowa.

Sprawdzamy efekty na drodze po Chip Tuning Ford Mondeo 2.0 TDCI

Po 5 godzinach pracy możemy wyjechać na drogę i sprawdzić czy Fordem Mondeo 2.0 TDCI jeździ się bezpieczniej po Chip Tuningu. Elastyczność silnika po chip tuningu jest bardzo zadowalająca. Po zmianie biegu samochód ciągnie do przodu dużo przyjemniej niż przed modyfikacją. Auto stało się znacznie bezpieczniej szczególnie przy wyprzedzaniu i wielu manewrach drogowych w jeździe miejskiej. Masz silnik 2.0 TDCI w swoim samochodzie?  Zwiększ bezpieczeństwo aktywne ! Zapraszamy na Chip Tuning do K-Sport.

Chip Tuning Ford Mondeo 2.0 TDCI

Chip Tuning Ford Mondeo 2.0 TDCI

Wykres mocy Ford Mondeo 2.0 TDCI seria vs. Chip Tuning

Wykres mocy Ford Mondeo 2.0 TDCI seria vs. Chip Tuning